Kilka refleksji na temat laptopów i informatyzacji, która pochłania coraz więcej aspektów człowieczej egzystencji

Komputery bywają obecnie w tak powszechnym użytku, że w każdym domu jest chociaż jedno takie urządzenie, a czasami nawet każdy z lokatorów ma swoją własną maszynę. Postęp w informatyzacji przyczynił się do tego, że współczesny komputer przybiera coraz bardziej miniaturowe wymiary: jeżeli przed dekadami przypominał przysadzistą szafę na ciuchy, to obecnie bez problemu zmieści się nawet w dziecięcej kieszeni. Pecety, które jeszcze przed dziesięcioleciem były ustawiane na biurkach większości studentów, teraz są zamieniane na przenośne smartfony i oczywiście posiadają o wiele większy potencjał niż ich elektroniczni poprzednicy.

sprzęt komputerowy
Autor: Luk Tittmann
Źródło: http://www.flickr.com
Malutkie cyfrowe urządzenia, również nazywane komputerami, znajdują się w takich miejscach, o jakich zazwyczaj raczej nie pomyślimy. Tak zwane komputery pokładowe są instalowane w samochodach lub na pokładach samolotów. Wyświetlają one osobom prowadzącym pojazdy samobieżne i powietrzne bieżące informacje na temat np. zużycia ropy albo będą alarmować, gdy przepali się jedna z lamp.

Komputery bywają na wielką skalę używane przez urzędy i inne instytucje nieprywatne. Wzrost znaczenia internetu także w tej dziedzinie ludzkiego życia, przyniósł spore przeobrażenia. Teraz w każdym pokoju stoją niebotycznych rozmiarów monitory LCD, pod biurkami znajdują się skrzynki w kształcie prostopadłościanu, a sprawne ręce sekretarki z wielką swobodą obsługują bezprzewodowe myszki (w tym miejscu odnajdziesz akcesoria do komputera: ). W całkiem inny sposób przedstawia się pokój przedstawicieli młodego pokolenia. Swoje zadania domowe młode pani już tylko z rzadka odrabiają korzystając z tradycyjnych pomocy naukowych. Dostęp do sieci, zagwarantowany dzięki współczesnym laptopom, nie pozostaje najlepszym źródłem wiedzy naukowej, ale stał się symbolem pójścia na łatwiznę.

A jaka jest przyszłość pecetów? Obserwując trendy w produkowaniu tych urządzeń elektronicznych, szybko spostrzeżemy, że stają się one coraz bardziej kieszonkowe i bez trudności mogą zostać zabrane na pokład dreamlinera czy do przedziału kolejowego. I nic nie dowodzi, że ta sytuacja miałaby się w najbliższej przyszłości odmienić. Niektóre osoby z kolei sądzą, że projektanci komputerów zaczną korzystać z technologii wykorzystywanej w biochemii. Czyżby notebook miał pracować dzięki zgromadzonym się w nim bakteriom tlenowym? O tym przekonamy się może jeszcze w tym stuleciu.

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno znaleźć jest cenne dane, zatem zgłąb rekomendowane informacje (https://kbsound.pl/76-in-wall-wifibt), które przyciągną Twoje zainteresowanie.

Póki co możemy korzystać z rozwiązań na miarę obecnej technologii (całkiem rozwiniętej), jak tutaj – odpowiednie drukarki termosublimacyjne i żelowe.