Kilka informacji o obowiązkach pracownika

Obecnie praca w przedsiębiorstwie to już nie tylko przychodzenie na swoją zmianę od rana do wieczora i oczekiwanie na ostatnią godzinę i rozwiązanie z zatrudnienia. W dobie netu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje własną firmę także po pracy, zwłaszcza, jeśli będzie na wyższym albo managerskim stanowisku.

Spędzając sporo czasu w necie należy zastanowić się dwa razy, lub spraw które publikujemy i piszemy nie będą w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej przedsiębiorstwa i lub nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Należy jednakże wiedzieć również, jakie mamy prawa jako zatrudnieni i jakiego typu obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo częstym przypadkiem nadużyć ze witryny pracodawców będzie wykorzystywanie na witrynie firmowej i materiałach reklamowych polskich zdjęć. Do tego niezbędna jest zgoda na zastosowanie wizerunku podpisana poprzez pracownika. Jedynie wówczas pracodawca będzie mógł w całości legalnie wykorzystywać nasz wizerunek do promocji swojej firmy. Dzięki temu będziemy mogli mieć wpływ na to, w jakich miejscach pojawią się własne zdjęcia. Jeżeli jednakże nie mamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku , to nie ma obowiązku podpisywania takiej zgody, a raz podpisaną zawsze można wycofać.
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie
Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym niejednokrotnie pomijanym aspektem przy zatrudnieniu będzie kwestia podań o pracę. W dobie pisania CV będzie to dokument już nieco przestarzały, jednakże w pewnych zawodach ciągle stosowany. Warto przed napisaniem takiego podania sprawdzić, niczym wygląda wzór podania o pracę , by złożyć u naszego pracodawcy poprawnie wypełniony dokument.
Jak wygląda sytuacja z nadgodzinami?
Nadgodziny to naturalnie temat drażliwy dla wszelkiego pracownika. Większość z nas nie przepada za zbyt długim siedzeniem w firmie. Toteż prawo opiniowanie umów Wrocław zatrudnienia bardzo precyzyjnie określa, jak pracodawca może poprosić pracownika (zobacz kalkulator wynagrodzenia chorobowego) o pracę w nadgodzinach i w jaki sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla pracy w nadgodzinach jest na przykład remanent w markecie, koniec czasu rozliczeniowego w księgowości lub sprawa kryzysowa na rynku.

Podsumowując, idąc do zatrudnienia należy znać własne prawa.

Im bardziej wiadomo o niemal pracy, tym lepiej możemy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi ciągle będzie prawdziwa. Nie wolno jednakże popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od czasu do okresu można wykonać dla niego normalną, ludzką przysługę.