Kilka cennych uwag dla tych opiekunów prawnych, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych internetem

Bycie rodzicem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a jednocześnie jest związane z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a szczególnie technologii komputerowej, na nastolatka zaczyna czaić się coraz więcej niebezpieczeństw. Jednakże z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać używania komputera – przecież, jak mówi znane powiedzenie, zakazany owoc najlepiej smakuje. Należy więc nade wszystko tłumaczyć córce, w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów internetu i wskazać sytuacje, w których dwunastolatek ma zachować wyjątkową czujność, a nawet meldować o nieprzyzwoitych zachowaniach pozostałych internautów.

ojciec z córką
Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego rodzaju działań, czyli tych czysto prewencyjnych, trzeba także zadbać o to, żeby nasza córka nie miała dostępu do stron internetowych propagujących reportaże o frywolnym podtekście. Tutaj warto zwłaszcza mieć na względzie piętnastolatków, którzy nie tylko doskonale wiedzą jak zablokować stronę internetową, lecz również jak ją odblokować. Niestety rodzice rzadko nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności osób dorosłych niekiedy ograniczają się tylko do zrobienia zakupów online bądź sprawdzenia prognozy pogody czy skrzynki mailowej. Można jednak kupić, a następnie zainstalować program antywirusowy, który ma ekstra funkcjonalność – tzw. kontrolę rodzicielską.

Obecnie jedynie w niektórych domach są ustawiane na meblach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i synowie i córki, gdyż coraz powszechniej korzysta się z komputerów przenośnych albo smartfonów. Jednak bez względu na ten fakt, każdy z mieszkańców chce zachować chociażby odrobinę prywatności, dlatego powstają osobiste konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej chronić szczególnie istotne informacje, przykładowo rozliczenie prywatnego budżetu czy trochę wstydliwe fotografie z urlopu, należy pomyśleć o całkiem prostych, a równocześnie skutecznych czynnościach. A mianowicie, wystarczy sprawdzić w internecie, jak zabezpieczyć folder hasłem, żeby nikt nieupoważniony nie posiadał dostępu do poufnych danych.

Internet
Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasz nastolatek pasjonuje się nowymi technologiami internetowymi, to warto zatroszczyć się o to, aby jego zainteresowania nie koncentrowały się tylko na grach.

By poszerzać wiedzę w tym obszarze – kontynuuj przeglądanie (https://rfid.zone/rfid-w-logistyce/) nowych ciekawych wątków w wielu artykułach. Wejdź w podany link i czytaj bez ograniczeń.

Można na przykład wyliczyć korzyści, jakie niesie ze sobą świadome wykorzystanie zasobów sieci. Kto dzisiaj uwielbia rozmawiać z przyjaciółmi za pośrednictwem mediów społecznościowych, ten w dojrzałym życiu będzie świetnie orientował się, że fanpage na facebooku w celach komercyjnych nie bywa aż tak trudnym zajęciem, jak można byłoby się spodziewać. Zwłaszcza gdy ma się kilkunastoletnią praktykę – w końcu wiedzę książkową można w miarę szybko uzupełnić.