Kiedy wynająć detektywa?

W Polsce prywatnym detektywem może zostać każdy, kto otrzyma licencję na właściwym egzaminie, jak również spełnia szereg warunków określonych w ustawie. Dokument ten wydaje komendant wojewódzki policji. Poza granicami Polski słowem „detektyw” określa się również funkcjonariusza policji bądź służb rządowych. Zawód detektywa przeważnie osobom kojarzy się z efektownymi pościgami i strzelaniem z broni palnej, jednak te aspekty niekoniecznie są jego codziennością. Detektywi zmagać się muszą także z bardziej przyziemnymi sprawami.

Najęcie detektywa to nie scenariusz z filmów sensacyjnych, czy powieści kryminalnych.

Nie wahaj się- przejdź do serwisu elektroniczny system obsługi klienta, aby otrzymać dodatkowe info na przedstawiany w artykule zagadnienie. Oczekujemy na twoją recenzję!

Ta sytuacja nie różni się za bardzo od wynajęcia prawnika czy hydraulika. Detektyw to taki sam fachowiec, jak każdy inny, oferujący nam skorzystanie ze swoich usług za odpowiednim wynagrodzeniem. Biura detektywistyczne (poznaj ofertę detektyw 24) w teraźniejszych czasach mają swoje siedziby w prawie każdym większym mieście. Jeżeli potrzebny nam jest detektyw Warszawa na pewno jest jednym z tych miast, w których odnajdziemy ich bez problemu. Poza kontrolowaniem i śledzeniem ludzi, biura detektywistyczne oferują sporo innych usług jak zbieranie materiałów dowodowych na potrzeby toczącego się postępowania sądowego, poszukiwanie osób, które uciekły lub zaginęły, czy też sprawdzenie osoby, z którą mamy w planach prowadzić interesy.

dwoje ludzi na korytarzu
Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Prywatne agencje detektywistyczne oferują niezwykle szeroki zakres usług. Współczesny Sherlock Holmes trudni się na przykład takimi kwestiami, jak: ustalanie majątku i miejsca ukrywania się dłużników oraz ich źródeł dochodów, poszukiwanie zaginionych osób i mienia, gromadzenie i dokumentacja materiału dowodowego oraz analiza, pomoc w windykacji, ocena prawdziwości informacji, badanie przeszłości danych osób, obserwacja, wykrywanie podsłuchów, udzielanie porad prawnych i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej efektownych obowiązków. Do prywatnego detektywa (szerzej: ) można się zgłosić z każdym nurtującym problemem lub będąc w trudnej sytuacji losowej i można mieć pewność, że dołoży on wszelkich starań aby problem rozwiązać. O zwiększającym się zapotrzebowaniu na zainteresowaniu tego rodzaju usługami świadczy częstotliwość wyszukiwania w Internecie fraz typu „detektyw Kraków”.

lupa
Źródło: http://www.sxc.hu/

Agencje detektywistyczne działają w oparciu o ustawę o usługach detektywistycznych a przy tym jako działalność regulowana na podstawie pozwolenia wydanego przez MSWiA. Detektywi w swoim zawodzie mogą wykonywać swoje usługi w formach i zakresie niezastrzeżonych przez inne przepisy dla organów i instytucji państwowych. Ustawa określa też tematy powiązane z umową o świadczenie usług detektywistycznych. Poza standardową budową umowy zawierającą datę, miejsce, sprecyzowanie stron (polecamy pozycjonowanie stron Artefakt) umowy, rodzaju zlecanych czynności oraz wysokości i sposobu zapłaty wynagrodzenia należy dokładnie wczytać się w warunki pod jakimi detektyw będzie świadczył swoje usługi.

Jeśli miejscowością, w którym chcemy, aby działał nasz detektyw Gdynia jest czy Sopot, to nie ma większego sensu wynajmować fachowca z drugiego końca kraju – znacznie rozsądniej jest poszukać kogoś w najbliższej okolicy . Po pierwsze będzie on orientował się doskonale w w swoim terenie, a po drugie nie zapłacimy za nocleg czy podróż specjalisty.