Kiedy dobrze zdecydować się na kotłownie kontenerowe

Każdy obiekt architektoniczny wykazuje zapotrzebowanie na energię cieplną. Zdarza się jednak, iż potrzeba ta istnieje przez bardzo krótki okres, lub że w projekcie nieruchomości nie przewidziano zaplecza, potrzebnego na stworzenie kotłowni. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji?

element kotłowni parowej
Autor: Richard Ash
Źródło: http://www.flickr.com
Przygotowanie kotłowni – albo na zapleczu budynku właściwego, albo w pomieszczeniu zewnętrznym – to spore wyzwanie logistyczne oraz dość duży koszt realizacji. Należy wystąpić o wymagane pozwolenia, a spraw formalnych jest sporo, ich zgromadzenie jest bardzo czasochłonne. Trzeba również opłacić przygotowanie projektu oraz budowę samej kotłowni. W wielu przypadkach jest to wyjście całkiem nieopłacalne, dlatego coraz więcej zarządców budynków różnej kategorii decyduje się na kotłownie kontenerowe.

Mają one szeroki zakres zastosowania, są bardzo ekonomiczne zarówno w podłączeniu, jak i w eksploatacji, dzięki swojej wielkości oraz właściwościom technicznym, zwykle nie wymagają otrzymania zezwoleń na ich stosowanie, występują w wersji zaopatrzonej w kotły parowe lub (warte przeczytania) w kotły wodne, zatem każdy niewątpliwie znajdzie rozwiązania, dopasowane do swoich wymagań.

Obecnie ciężko o dobre i wiarygodne informacje w kontekście prezentowanej kwestii, ale jeśli chcesz takie przeczytać, to po prostu wejdź na ten odnośnik.

Niezaprzeczalną zaletą, jaką wykazują kotłownie kontenerowe, jest ich ruchomość. Dzięki temu, zawsze możemy umiejscowić zasilanie ciepłem w najdogodniejszym miejscu. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności kotłowni dlatego, że dzięki umiejscowieniu zaraz obok ocieplanego obiektu, sprowadzamy do minimum straty energii przy przesyle.

Kotłownia kontenerowa może być zaopatrzona w kotły wodne albo w kotły parowe, zasilane gazem lub olejem. Bogaty asortyment oferowanych rozwiązań powoduje, że kotłownie tego typu stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hotele, czy hipermarkety oraz w nieruchomościach mieszkalnych. Oprócz stałego używania przenośnej kotłowni jako źródła ciepła, bardzo często jest ona używana w sytuacjach, kiedy podstawowa ciepłownia poddawana jest remontom, lub gdy nastąpi jakaś awaria. Sprawdza się również świetnie na placu budowy. Zewnętrzne, niezależne kotłownie mogą więc stanowić podstawowe źródło dostarczania do budynku ciepła, albo pełnić funkcję urządzenia zapasowego, wykorzystywanego w szczególnych okolicznościach.