Karty zbliżeniowe jako karty bezdotykowe, plastikowe przypominające wyglądem kartę płatniczą, z wmontowanym niewielkim mikroprocesorem, pamięcią i anteną.

Kontrola dostępu to układ polegający na zainstalowaniu pewnych urządzeń lub oprogramowania oraz urzeczywistnianiu procedur organizacyjnych, mających na celu identyfikację podmiotu. Kontrola dostępu ma zastosowanie głównie pośród wielkich korporacji, których pracownicy pracują w biurowcach i kampusach. Często układy te używa się do zabezpieczeń psamodzielnych lokali, takich jak magazyny czy serwerownie. O popularności tej procedury uwierzytelniania świadczy fakt wprowadzenia jej na zabawach masowych, wyciągach narciarskich, a też na płatnych parkingach. Kontrola dostępu jest to najlepsze rozwiązanie, przy każdych drzwiach instalowany jest czytnik – kontroler który został zaprogramowany do obsługiwania wprowadzonych kart, czytnik – kontroler nie jest połączony żadną siecią z innymi czytnikami w budowli ale działa samodzielnie.

karty zbliżeniowe w torebce
Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com
Każda operacja wprowadzania lub usunięcia karty do pamięci kontrolera kontroli dostępu potrzebuje odwiedzin serwisanta pożyczka (zobacz https://smartvest.pl/) istoty będącej administratorem systemu, jeżeli w budynku jest mnóstwo przejść objętych kontrolą dostępności lub występuje ciągła rotacja ludzi uprawnionych takie wyjście jest uciążliwe i nie opłacalne. Struktury autonomiczne nie dają możliwości też ciągłego monitorowania przejść i np. informowania ile osób i które osoby są w budowli lub wybranej strefie bardzo często kontrolery autonomiczne nie zapisują w pamięci użycia karty zbliżeniowej więc nie da się wyciągnąć z pamięci kto wchodził do wybranych lokali. U niektórych z rozwiązań jest możliwe ustawienie harmonogramów czasowych dostępu dla każdej z kart ludzi upełnomocnionych (np. blokada wejścia w dni wolne). Kontrola dostępu autonomicznego zasilana jest z zasilacza sieciowego lub akumulatora. Więcej: .

Montowane są także kontrolery zabudowane w mechanizm klamki (spotykane często w systemach hotelowych). Ważną zaletą systemów autonomicznych (i jedyną) jest fakt, że nie potrzebują wykonania instalacji przewodowej między kontrolerami kontroli dostępu a centralą. Kontrola dostępu realizowana jako system autonomiczny może być traktowana jako elektroniczna odmiana tradycyjnego klucza mechanicznego.

Ta solidna oferta (https://guitarproject.pl/), którą przygotowaliśmy dla fanów opisywanej problematyki, ma podobne dane na to intrygujące zagadnienie – sprawdź tu.

Wszystkie metody identyfikacji potrzebują odpowiednich urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich fragmentów systemu w sieć, tworząc oparty na informatyce system zabezpieczeń.

Karty zbliżeniowe czyli odmiennie karty bezdotykowe to plastikowe karty elektroniczne przypominające wyglądem kartę płatniczą, z wbudowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i anteną. Odczyt danych z karty jest bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez potrzeby wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika pobudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty.

Układ ten odpowiednio moduluje sygnał generowany przez cewkę karty, który jest odbierany przez czytnik i prawidłowo interpretowany. Standardowe karty funkcjonują na odległość od paru do kilkunastu centymetrów. Są karty z własnym zasilaniem, co pozwala na powiększenie zasięgu do kilku metrów.

Przeczytaj również: