Karta graficzna – która będzie lepsza

W blaszanej obudowie komputera mieści się kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na ekranie.

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W metalowej obudowie komputera mieści się kilka istotnych podzespołów. Takim elementem jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na ekranie. Ponieważ dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne niełatwych nazw, w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak wybrać karty graficzne – (jeszcze więcej) do określonych potrzeb.

Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań planujemy używać komputera. Jeżeli wyłącznie do pisania tekstu, oglądania filmów i surfowania po Internecie, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Wystarczy nabyć płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z trójwymiarową grafiką rekomenduje się kupno kart specjalistycznych, zazwyczaj nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Z kolei jeżeli planujemy poświęcać czas na gry, zwłaszcza te nowsze, trzeba bez wątpienia zastanowić się nad wybraniem odpowiednio szybkiego sprzętu. Podzespoły do komputerów charakteryzują się odmiennymi parametrami, jak i też kosztem. Żeby włączyć nadchodzące programy komputerowe, wymagana będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla ludzi ze znaczną ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i dający oszałamiającą wydajność. Jeśli rozporządzamy mniejszą ilością gotówki, ale wciąż zależy nam na wysokich osiągach, można kupić Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu urządzeń oscylują w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy nie najgorsze produkty, jak chociażby geforce GT430, ale szybko może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Należy mieć w pamięci, że wydajne komputery dla graczy nie składają się jedynie z kart grafiki. Istotny jest również zakup procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Także pamięć RAM silnie wpływa na wydajność – 4 gigabajty stanowi teraz minimum, gdy planujemy się cieszyć płynną akcją w grze.