Karta graficzna – która będzie lepsza

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W metalowej obudowie komputera mieści się kilka istotnych podzespołów. Takim elementem jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na ekranie. Ponieważ dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne niełatwych nazw, w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak wybrać karty graficzne do określonych potrzeb.

Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań planujemy używać komputera. Jeżeli wyłącznie do pisania tekstu, oglądania filmów i surfowania po Internecie, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Wystarczy nabyć płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z trójwymiarową grafiką rekomenduje się kupno kart specjalistycznych, zazwyczaj nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Z kolei jeżeli planujemy poświęcać czas na gry, zwłaszcza te nowsze, trzeba bez wątpienia zastanowić się nad wybraniem odpowiednio szybkiego sprzętu. Podzespoły do komputerów charakteryzują się odmiennymi parametrami, jak i też kosztem. Żeby włączyć nadchodzące programy komputerowe, wymagana będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla ludzi ze znaczną ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i dający oszałamiającą wydajność. Jeśli rozporządzamy mniejszą ilością gotówki, ale wciąż zależy nam na wysokich osiągach, można kupić Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu urządzeń oscylują w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy nie najgorsze produkty, jak chociażby geforce GT430, ale szybko może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Należy mieć w pamięci, że wydajne komputery dla graczy nie składają się jedynie z kart grafiki. Istotny jest również zakup procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Także pamięć RAM silnie wpływa na wydajność – 4 gigabajty stanowi teraz minimum, gdy planujemy się cieszyć płynną akcją w grze.