Jazda samochodem – czy przed zimowymi miesiącami powinno się zmieniać opony?

Wprawdzie w naszym kraju jak na razie nie obowiązują przepisy, które nakładają na kierowców obowiązek wymiany opon przed nastaniem zimy, to jednak wielu kierowców decyduje się zimą jeździć na innych oponach niż latem. Dlaczego tak się dzieje?

Wymiana opon letnich na zimowe nie jest na terenie naszego kraju obowiązkowa. Jednak znaczna część kierowców zdaje sobie sprawę tego, że taka wymiana opon jest niezbędna,
warsztat samochodowy
Autor: K.G.23
Źródło: http://www.flickr.com

gdyż istotnie zwiększa bezpieczeństwo jazdy podczas naprawdę trudnych warunków jazdy na polskich drogach w okresie zimy. Taka wymiana jest konieczna przede wszystkim wtedy, kiedy mechanik samochodowy, rzecz jasna w porozumieniu z nami, zdecydował wcześniej o zamontowaniu opon letnich. Rzecz jasna wymiana opon trochę kosztuje, jednak na swoim bezpieczeństwie nie opłaca się oszczędzać. O wymianie opon należy pomyśleć nieco wcześniej. Oszczędzi to nam sporo czasu i nerwów, gdy trzeba będzie stać w kolejce, aby mechanik samochodowy wymienił nam opony.

Sprawdź również: montaż haków holowniczych

Rezygnując z zakładania w samochodzie opon , które przeznaczone są do jazdy przez cały rok, trzeba pamiętać, że czekać nas będzie wymiana opon raz na pół roku. Będziemy musieli wymieniać je wiosną na opony letnie, zaś jesienią na opony (opony samochody ciężarowe) zimowe. Każde z nich, czy to letnie, czy zimowe, są przecież przeznaczone do stosowania w zupełnie odmiennych warunkach klimatycznych oraz w całkowicie innej temperaturze.

Każdy z tych rodzajów opon jest wykonany z innego typu gumy, dlatego tego powodu każdy z tych rodzajów opon zachowuje się w sposób odmienny na drodze. Na wymianę opon zimowych na letnie znaczna część kierowców kierowców umawia się dopiero w kwietniu.

Chodź tu oraz zobacz dodatkowe informacje (manewr.eu/) w odniesieniu do niniejszego postu. Przeczytasz w tamtym miejscu pokrewne publikacje, które niewątpliwie Cię będą ekscytować!

Zdaniem znacznej części kierowców na zmianę opon w marcu jest jeszcze o wiele za wcześnie. Pogoda w marcu jest jeszcze niezwykle kapryśna, nieraz lubi zaskakiwać niemałymi opadami śniegu i niskimi temperaturami. Z kolei opony letnie na zimowe powinniśmy zmienić wtedy, kiedy synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej siedmiu stopni Celsjusza. W naszym kraju takich temperatur można oczekiwać już w październiku. Wówczas też n będzie można czuć się naprawdę bezpiecznie.

Sprawdź także: wymiana paska rozrządu