Jakimi metodami nowoczesny człowiek ochrania się przed katastrofami?

Dzisiaj w zasadzie każda osoba mieszkająca w krajach rozwiniętych ma dostęp do komputerów, internetu oraz sprzętu elektronicznego. Na sieci komputerowej bazuje działanie wszystkich instytucji, sklepów i firm, wobec tego jej awaria z pewnością niosłaby ze sobą dość niemiłe skutki.

Skutki tornada
Autor: Department of Foreign Affairs and Trade
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, mimo zaawansowanej wiedzy, człowiek nadal nie ma szansy szczegółowo przewidzieć różnego rodzaju katastrof naturalnych. Przyroda pozostaje nieokiełznana o czym daje z reguły znać, na przykład poprzez powodzie, trzęsienia ziemi czy tsunami. W takich przypadkach infrastruktura teleinformatyczna często zostaje przerwana bądź poważnie uszkodzona. Oczywiście, służby publiczne doskonale zdają sobie sprawę z tego rodzaju niebezpieczeństwa i przeważnie mają przygotowany odpowiedni plan, jaki daje szansę na szybkie reagowanie.

Przykładem jest disaster recovery, czyli zbiór procedur dzięki którym taka infrastruktura jest naprawiana, jeśli zachodzi taka konieczność i utrzymywana bez względu na cenę. To jeden z elementów procesu, którym jest ciągłość działania. Wymaga to nie

Postępujący pożar
Autor: Sparkle Motion
Źródło: http://www.flickr.com

tylko znakomitych rozwiązań, ale co najważniejsze profesjonalnego przygotowania ludzi, którzy są w sytuacjach krytycznych czynnikiem najistotniejszym. Maszyny i prasy krawędziowe bowiem zależą w dużej mierze od dostaw prądu, które w obliczu problemów mogą zostać przerwane. Błyskawicznie działająca infrastruktura ma niemałe znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi, ponieważ daje szansę na nawiązywanie kontaktu z odpowiednimi służbami oraz przeprowadzanie szeroko zakrojonych akcji ratunkowych.

Każdy kraj ma opracowany plan, który dotyczy katastrof naturalnych. Zazwyczaj jego władze skupiają się głównie na tych zagrożeniach, jakie w przypadku określonych terenów są najbardziej możliwe. Przykładowo, w Polsce niekiedy występują powodzie bądź porywiste wiatry, ale raczej nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa pojawienia się trzęsienia ziemi, toteż najlepiej skupić się na pierwszych przypadkach i wypracować stosowny sposób postępowania.

Przypadły Ci do gustu notki opublikowane w naszym tekście? W takim razie czytaj raport, który jest na następnej witrynie. Tam wyczytasz więcej detali.

Katastrofy naturalne niestety nie należą do rzadkości i chociaż aktualnie niekiedy można określić w jakim momencie wystąpią i jaka będzie ich skala, nie da się ich zatrzymać czy wyeliminować negatywnych rezultatów.