Jak zadeklarować się z dochodu prędko i sprawnie?

Wraz z nadejściem nowego kwartału, kończy się czas na rozliczenie pit 2016. Każda persona, która w ubiegłym roku była zatrudniona na umowę, musi wypełnić tą deklaracje, w innym wypadku, w przypadku dowolnej kontroli, czeka ją grzywna. Sporo ludzi deklaruje pit 37, który jest bardzo łatwy w obsłudze, spora część pól jest intuicyjna, można poradzić sobie z tym w kilka minut. Niektórzy, szczególnie osoby prowadzące własną działalność handlową, mają bardziej zaawansowane zadanie, lecz także do ogarnięcia. posiadamy dwie metody, żeby rozliczyć pit 2016 – internetowo lub standardowo. Która z nich jest wygodniejsza?

podatki do zapłaty
Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski fiskus wprowadził możliwość wirtualnego deklarowania podatku za rok ubiegły. Jest to na tyle komfortowa alternatywa, że nie potrzebujemy opuszczać mieszkania i czekać w kolejce na poczcie praw (polecamy nasze linki) w urzędzie. Jednak nie jest to wcale takie proste. Najpierw, żeby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, trzeba zainstalować kilka koniecznych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Po czym musimy dokładnie dowiedzieć się, który pit 2016 należy wypełnić, aby cała nasza praca nie poszła w las. Przed rozpoczęciem dzieła warto przejrzeć instrukcję. Ważną kwestią jest, aby mieć podpis elektroniczny (niezbędny jest do tego konkretny sprzęt). Jeżeli takowego nie posiadamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego dochodu za ubiegły rok. Mimo nowoczesnych technologi, w obecnym roku dużo ludzi rozliczy pit 16 w sposób klasyczny. Możemy wydrukować odpowiedni formularz i wypełnić go samodzielnie, ręcznie, prawa (polecamy dalej) zapytać osobę w urzędzie o pomoc. Jednak pamiętajmy, im bliżej początku maja tym więcej ludzi będzie robić rozliczenie pit 2016, dlatego szykują się kolejki – jak rozliczyć pit 2016. Jeśli jesteśmy mocniej wygodni a przy tym znamy się troszkę w sieci online, możemy ściągnąć odpowiedni program, który nam dopomoże w wypełnieniu formularza.

Mnóstwo z nich jest za darmo, jednak ich wykorzystanie niekiedy nie pozwala osobiście wybrać fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – narzucają nam z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować dokument i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy się podpisać! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie osób nie powinno sprawić problemu. Druki są na tyle przejrzyście sporządzone, że każdy może poradzić sobie z podstawową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą internetową, wtenczas ominie nas czekanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.