Jakim sposobem rozliczyć podatek internetowo. Porady

W jaki sposób rozliczyć PIT? Rozliczanie podatku PIT to doroczna bolączka wielu rodaków. Trzeba jednak o tym pamiętać, aby później nie mieć problemów z urzędem podatkowym. Jak rozliczyć PIT przez internet? Gdzie odnaleźć wniosek PIT? Niżej znajdziecie przewodnik, jak rozliczyć podatek PIT. Dowiecie się też, kiedy otrzymacie zwrot podatku, a także jakie są najczęstsze omyłki przy wypełnianiu PIT-u.

Do końca kwietnia musimy wypełnić i dostarczyć zeznanie podatkowe. Wiemy o tym doskonale, bo co roku data jest ta sama. Jednakże połowa z nas obliczanie PIT 37 zostawia na ostatni moment. W urzędach podatkowych największe kolejki za każdym razem tworzą się w drugiej połowie kwietnia. Odkładając, a następnie wypełniając arkusz w pośpiechu, narażamy się na stres jak też pomyłki, o które bardzo łatwo. Przeważnie zapominamy o podpisie. Wówczas urząd przyzywa nas do jego uzupełnienia i trzeba się fatygować po raz drugi. Mylimy też NIP zakładu pracy ze swoim NIP-em. Pamiętajmy, iż można wpisać w deklarację po prostu własny numer PESEL. Niekiedy gubimy się w tabelkach oraz mylimy rubryki, np. przychód oraz dochód.

formularz PIT 37
Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Dość częstym błędem jest również zaznaczanie przez małżonków opcji, iż rozliczają się wspólnie, podczas kiedy jedno z nich, prowadząc działalność, powinno odprowadzać podatek (czytaj też jak napisać biznes plan) liniowy. Kolejek na razie nie ma, więc warto z tego korzystać. Przesyłając zeznanie już teraz, możemy się spodziewać, że prędko otrzymamy zwrot podatku. To, jak szybko dostaniemy pieniądze, zależy od wielu czynników: czasu złożenia PIT 37, sposobu, w który to uczynimy oraz podania czy nie podania numeru konta bankowego. Najszybciej zwrot uzyskają te osoby, jakie złożą zeznanie możliwie szybko, drogą elektroniczną i podadzą swój numer konta bankowego. Mogą się spodziewać pieniędzy w czasie prawie dwóch tygodni. Nierzadko zwrot przychodzi błyskawicznie, po paru dobach.

Rozliczenie podatku przez sieć internetową jest bardzo prostą formą realizacji tego problematycznego do tej pory obowiązku. Dzięki temu, że można deklarację posłać drogą elektroniczną, unikniemy kolejek w urzędach skarbowych i pocztowych i mamy pewność, iż deklaracja była wypełniona dobrze. Po pierwsze oszczędzamy czas, możemy to robić w każdej chwili w mieszkaniu. Warunkiem jest posiadanie laptopa z dojściem do internetu. Powinniśmy także zainstalować właściwą wtyczkę, która umożliwia nam realizację tego rozliczenia.

Nie czekaj – jeżeli zaintrygował Cię ten artykuł, to nakłaniamy Cię do przejścia do wpisu autora, by obejrzeć kolejne niesamowite informacje.

W czasie wpisywania informacji system poprowadzi nas „za rękę”, kroczek po kroczku, podkreślając możliwe błędy, a również przeliczy za nas część merytoryczną formularza, zatem prawidłowo wyliczy podatek od uzyskanego dochodu.