W jaki sposób należycie zadbać o swój samochód, czyli parę słów o pielęgnacji auta

Właścicieli aut możemy podzielić na 2 grupy. Do pierwszej wchodzą pedanci, jacy są na myjni kilka razy na tydzień. Drugą grupę natomiast stanowią osoby, jakie nie przykładająuwagi do czystości pojazdu. Najlepiej wypracować tzw. złoty środek. Można, a nawet trzeba dbać o samochód. Nie popadajmy jednak w skrajność, ponieważ – jak wiadomo – „lepsze” jest wrogiem „dobrego”.

biały samochód
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób wyczyścić samochód, by go nie porysować? W pierwszej kolejności odpadną myjnie mechaniczne, ponieważ są mało wydajne. Nie dość, iż nie są w stanie domyć najbardziej brudnych elementów samochodu, to w dodatku jest duże prawdopodobieństwo, iż drobinki brudu porysują lakier. Atrakcyjną alternatywą jest w takim wypadku myjnia samochodowa myj car – (myjnia ręczna bydgoszcz) ręczna. Pamiętajmy o tym, iż i w tym przypadku musimy przemyśleć plusy oraz minusy. Myjnia ręczna (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy), zwłaszcza, kiedy mamy starsze auto, może negatywnie wpłynąć na stan lakieru. W najgorszym przypadku skutkiem może być odpryskiwanie lakieru. Z powyższych powodów dużo ludzi stawia na samodzielne mycie samochodu. Za pomocą porządnych środków chemicznych nasze pojazdy będą po prostu lśniące. Zyskamy przy tym pewność, że nasze samochody są w dobrych rękach oraz nie spotka nas żadna przykra niespodzianka – porównaj Shine4Car.

Odpowiednie kosmetyki samochodowe to podstawa. Podobnie rzeczy się mają w wypadku ściereczek i innych szmatek. Mało kto wie, że najlepiej do czyszczenia samochodu używać ściereczek z mikrofibry. Dlaczego nie powinniśmy stosować gąbek? Ponieważ gromadzi się na niej piasek, który może porysować lakier. Na naszej liście zakupów powinny się znaleźć specyfiki do czyszczenia aluminium. Są one bardzo istotne, gdy mamy alufelgi. Środki do czyszczenia aluminium sprawią, iż felgi będą lśniły. Nie zapominajmy o tym, iż kosmetyki samochodowe musimy dobierać z rozmysłem. Z pewnością przydadzą się nam szampony, środki nabłyszczające, woski oraz powłoki ochronne do lakieru. Poza tym trzeba zaopatrzyć się w solidne kosmetyki samochodowe do środka samochodu. Mowa tu o pielęgnacji kokpitu oraz innych elementów. Samo odkurzanie może okazać się niewystarczające. Jak często powinniśmy myć cztery kółka? Częstotliwość może różnić się zależnie od konkretnych pór roku. Jesienią oraz zimą musimy czyścić pojazdy nieco częściej.

myjnia
Źródło: http://www.morguefile.com/
Błoto, deszcz i śnieg źle wpływają na nasze samochody. Wiosną i latem sprawa jest znacząco bardziej łatwa. Mała ilość opadów atmosferycznych , piękna auta oraz świetne warunki mają wpływ na to, że pojazdy są czyste dłużej. W efekcie auta możemy czyścić średnio raz na 2 tygodnie. W szczególności, kiedy mamy pojazd w białym albo innym jasnym kolorze. Jeśli nie zadbamy należycie o jego czystość, wtedy w każdej chwili możemy się spodziewać kawału żartownisiów, którzy na zakurzonej masce napiszą: „Eksperyment NASA. Nie myć!”