Jakim sposobem dotacje z Unii Europejskiej mogą pomóc niedużym przedsiębiorstwom?

Od czasu wstąpienia naszego kraju do struktur unijnych, jesteśmy obserwatorami ogromnych zmian, które przebiegają praktycznie w każdej dziedzinie życia, zaczynając od zmian gospodarczych (wzrastające płace, współpraca z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po zmiany mentalne (większa tolerancja na odmienność). Najgłośniej jednak mówi się o wszelkiego typu dofinansowaniach unijnych, które pozwoliły stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom.

banknot polski
Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć sporadycznie pojawiają się opinie mówiące o UE w kategoriach negatywnych, giną one w ogromie pozytywnych opinii, w tym również takich, które są oparte praktyką i najczęściej dotyczą realnej pomocy finansowej, zdobytej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na konkretne cele. Dobrym przykładem mogą być choćby fundusze unijne dla małych firm, które sprawiły, że w naszym kraju nie tylko powstały dziesiątki nowych firm, ale także od przeróżnych problemów uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym lękom Polacy znakomicie radzą sobie z korzystaniem z unijnych pieniędzy, chociaż nie zawsze dobre opinie otrzymują urzędnicy, zajmujący się gromadzeniem dotacji np. dla miast.

polskie monety
Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w walce o dotacje radzą sobie przedsiębiorstwa, które uzyskują pomoc zarówno na rozwój dotychczasowej działalności i zastosowanie nowoczesnych technologii, jak również zdobywają wsparcie np.

Czy zaciekawił Cię wpis? Tak? To śpieszymy z newsem, że mamy dla Ciebie darmowy dostęp do nowych postów pod podanym linkiem.

na leasing. Taki zakres pomocy, kiedy firma może liczyć na opłacanie kosztów leasingu maszyn bądź ciężarówek, cieszy się bardzo dużą popularnością (należy nadmienić, iż firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, ponieważ przez okres leasingu płaciły one o wiele niższą ratę (zobacz jesteśmy tutaj), niż ktoś, kto nie wykorzystywał tego typu dotacji).

Dzięki pomocy Unii dużo polskich przedsiębiorców nawiązało wyrównaną walkę z zachodnimi konkurentami, nieraz wygrywając już nie tyle mniejszymi kosztami przy poszczególnych rozwiązaniach, ale również atrakcyjną jakością swojej oferty.

Subwencje z Unii Europejskiej spowodowały, iż niejedna polska firma znacznie poszerzyła własną działalność, mogąc konkurować ze światowymi liderami w konkretnej branży.