W jaki sposób automatyka przemysłowa może pomóc każdemu z nas? Jakiego rodzaju ma zastosowania?

Świat naprawdę błyskawicznie się rozwija, wraz z nim inni są ludzie, przemysł, a również coraz to bardziej nowe ciekawe zastosowania. Obecnie jesteśmy już w odmiennej epoce, przez dużą ilość specjalistów definiowaną jako Industry 4.0, to sprawia, że dokonuje się na naszych oczach czwarta rewolucja przemysłowa.

szybkozłączka
Autor: connectors distribution box
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wiadomo pierwszą rewolucją była ta jaka miała związek z mechanizacją produkcji, a to dzięki wprowadzeniu silników spalinowych. Kolejna związek miała z produkcją masową, zastosowano wtedy powszechnie elektryczność, kolejna natomiast była dalszą automatyzacją, a to z powodu wdrożenia do przemysłu techniki cyfrowej. Ostatnia zaś rewolucja, którą teraz obserwujemy, nazywana jest mianem Industry 4.0, tak więc zakłada integrację i automatyzację maszyn. Jej najważniejszym celem jest zwiększenie wydajności a także konkurencyjności przemysłu.

Ulegają więc zmianie technologie oraz powstają zupełnie nowe materiały, tworzone są najbardziej nowoczesne techniki, a dodatkowo pojawia się większa świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne. Rozwój w automatyzacji wymaga od każdego zatrudnionego posiadania całkiem nowych umiejętności, tak więc bardzo ważnym jest wykształcenie młodych inżynierów. W tej dziedzinie wydaje się, że studia – kierunki informatyczne studia inżynierskie, szczególnie mające związek z automatyzacją zapewniają naprawdę idealną perspektywę na ciekawą i pewną pracę. Jednocześnie taki fachowiec powinien wiedzieć już większą ilość informacji, nie tylko znać różnorodne pojęcia oraz elementy automatyki przemysłowej, takiego rodzaju szybkozłączka, lecz orientować się w najbardziej nowoczesnych zastosowaniach. Automatyzacja wymusza na nas stały rozwój, co więcej zmusza nas poprzez rozwój ekologicznej świadomości społeczeństw, aby tworzyć proekologiczne rozwiązania. Nowy wpis: markowa szybkozłączka.

szybkozłączka
Autor: connectors distribution box
Źródło: http://www.flickr.com

Jedno z tego rodzaju rozwiązań to użycie inteligentnych domów. Jeszcze niedawno wydawały się one zarezerwowane dla ludzi bogatych, ale okazuje się, iż część takich rozwiązań staje się już powoli standardem. Tego typu przykładem może być coraz częściej używanie czujników czadu. Systemy takiego typu umożliwiają więc nie tylko kontrolę nad budynkiem, lecz również możliwość programowania, jaka umożliwia na optymalizację używania energii. To jednocześnie tworzy możliwości dla młodych ludzi, jacy chcą się zająć automatyką przemysłową, znają najważniejsze definicje, jak ustawnik, ale planują robić coś bardziej rewolucyjnego. Dla zaciekawionych:
odnośnik.