Jakiego rodzaju umiejętności i doświadczenie powinni posiadać biurowi pracownicy w niedużych firmach

W wielu firmach, szczególnie tych nieco mniejszych nie ma osoby, która się zajmuje ściśle sprawami księgowymi. Z reguły w takich sytuacjach rozliczeniami podatkowymi zajmować się będzie wyspecjalizowane biuro rachunkowe, i dla właściciela rozwiązanie tego typu jest najkorzystniejsze. Nie musi on płacić za cały etat dla księgowego, co czasami mogłoby sporo kosztować, odpada również cała obsługa zatrudnienia pracownika czy też płacenie składek.

pracownik firmy
Autor: Ragnar Jensen
Źródło: http://www.flickr.com
Od biura rachunkowego dostaje się pojedynczą fakturę, a dodatkową zaletą jest to, że najczęściej jest się chronionym na wypadek jakiś pomyłek w rozliczeniach. Przeważnie po stronie biura rachunkowego będzie także leżało rozliczanie spraw kadrowych, więc rzeczy takie jak wysokość składek zus do zapłacenia czy rozliczenie chorobowego również właściciel firmy raczej dostanie . Oczywiście żeby dało się to wszystko prawidłowo policzyć, to księgowi będą musieli otrzymać komplet niezbędnych informacji i dokumentów. Konieczne więc będzie dostarczenie zestawienia faktur sprzedażowych, oraz listy poczynionych zakupów i pozostałych kosztów poczynionych w danym okresie.

Lecz nawet jeśli sprawami księgowości będzie się zajmowało biuro, to powinno się mieć w firmie kogoś, kto będzie zarządzał codzienną pracą biura. A pomimo tego, co się wielu osobom wydaje, różnego rodzaju pracy nie będzie brakować, wręcz przeciwnie, czasami jedna osoba będzie zarobiona na całego. Do jej obowiązków przykładowo może należeć odbieranie połączeń do firmy oraz listów, utrzymywanie ewidencji urlopów i pilnowanie pracowniczych badań.

Z tego też powodu powinna ona umieć na przykład sporządzić skierowanie na badania mystery shopper okresowe i później uzupełnić pracownicze akta . Często tego typu pracownicy (zobacz ofertę na szkolenie: myślenie strategiczne w zarządzaniu franklin covey) biurowi powinni też chociaż trochę się orientować w różnego rodzaju rozliczeniach firmowych. Bowiem jeśli będzie trzeba w pewnym momencie rozliczyć delegację pracownika lub ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, to jednak dobrze by było, aby też się tym mogli zająć . Takich rozmaitych obowiązków będzie znacznie więcej, tak więc widać że nawet na takim stanowisku jest potrzebna szeroka wiedza.