Jakie zalety ma grafika 3D, jakie są najważniejsze zasady podczas jej tworzenia.

Współczesne komputery dają ogromne możliwości jeśli chodzi o możliwości generowania grafiki. Znalazło to również zastosowanie w bardzo wielu obszarach naszego życia, obróbki fotografii po projekty najróżniejszych urządzeń, maszyn czy obiektów.

Coraz bardziej popularna jest także grafika 3d, i to nie tylko w grach komputerowych, które wielu osobom być może przyjdą na myśl jak się o tym powie (polecana grafika (sprawdź informacje) 3d na Faktem jest, że obecnie produkowane gry opierają się właśnie na grafice w trójwymiarze, specjalne układy kart renderują setki tysięcy maleńkich wielokątów, z jakich składa się widziany obraz. Obecne możliwości narzędzi do projektowania gier są tak duże, że w niejednym przypadku sceny wyglądają, jakby puszczany był.
Krzesło
Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Standardowa grafika, czy to rastrowa czy wektora, opiera się na rysowaniu na płaskiej powierzchni (rekomendowana wizualizacja 3d).

Spodobał Ci taki tekst? To super, sprawdź stronę (http://ideamo.pl/) pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na podobny temat.

Dodając kolejny wymiar pojawiają się zupełnie nowe wyzwania, z jakimi trzeba sobie dawać radę. Po pierwsze obiekty będą się wzajemnie zasłaniały, więc konieczne jest chowanie tych krawędzi, jakich nie powinno być widać. Do tego bardzo dużą rolę pełni oświetlenie, dopiero po tym, jak się je uwzględni będzie pełny trójwymiarowy obraz. Generowaniem takiej grafiki zajmują się specjalne programy, bardzo podobne w działaniu do zwykłych graficznych narzędzi.

Wykorzystują one skomplikowane modele matematyczne do wyznaczania wszystkich wierzchołków, oraz poziomu oświetlenia każdego punktu. Wymaga to bardzo mocnych i wydajnych maszyn, dlatego też komputery do tego typu zadań posiadają specjalnie przygotowane specyfikacje.