Jakie warunki należy spełnić, aby kupić mieszkanie

Decyzja o kupnie mieszkania powinna być naprawdę przemyślana. Jest to najczęściej inwestycja na długi czas, więc podjęcie jej pochopnie może przynieść spore konsekwencje. Jeśli jednak jesteśmy już pewni tego kroku, warto wiedzieć jakie sprawy formalne musimy spełnić.

budynek od dewelopera
Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy znajdziemy odpowiednie miejsce musimy skrupulatnie sprawdzić, czy wszystko przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a po pierwsze należy się upewnić, czy sprzedawca na pewno jest właścicielem. Powinno się sprawdzić wszelkie dostępne dokumenty.

Jeżeli masz zamiar być na bieżąco w owym zagadnieniu, to przyda Ci się aktualna publikacja. Znajdziesz ją pod zaznaczonym tutaj linkiem. A jeśli będziesz miał komentarze, chętnie na nie odpiszemy!

Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku przychodzi czas na negocjacje z właścicielem. Dodatkowo można ustalić już ostatecznie kredyt hipoteczny. Razem ze sprzedającym należy sporządzić początkową umowę, najkorzystniej zrobić to u notariusza. Następnie opłacany jest zadatek bądź zaliczka dla sprzedającego. Jeżeli do kupna w ostateczności nie dojdzie, zaliczka wróci do osoby, która miała kupić mieszkanie, natomiast w wydatku zadatku, jeśli jedna ze stron się wycofa, zatrzymuje pieniądze, kiedy jednak rezygnuje strona umowy, która wpłacała zadatek, może żądać nawet dwukrotnie większej sumy. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Mając już umowę przedwstępną możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Trzeba oprócz umowy, skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Najczęściej są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta lub umowa o pracę. Komplet dokumentów może różnić się, w zależności od banku. Rozpatrzenie wniosku zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Kiedy otrzymamy pozytywną decyzję, trzeba udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo musimy złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym oraz ustanowieniem hipoteki kolejny raz udajemy się do placówki banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przekazać pieniądze na konto sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd powinien poinformować nas listem o wpisie do księgi wieczystej. Tę wiadomość także przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed większymi opłatami.

Sądzisz, że ten wpis jest ciekawy? Jeżeli tak, kliknij ten link – ten serwis (http://dkrm.com.pl/) zawiera pokrewne tematy, one też są warte zainteresowania.

O kupnie należy poinformować urząd skarbowy i urząd gminy, aby ustalić i opłacić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po wypełnieniu wszystkich tych czynności pozostaje jedynie zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszelkie formalności powiązane z kupnem mieszkania pokazują jak trudne i pracochłonne jest to zadanie. Jednakże jest to ważna inwestycja i ogromny krok w życiu każdego z nas. W związku z tym warto podkreślać, że powinna być to decyzja jak najbardziej przemyślana, żebyśmy nigdy nie musieli jej żałować. Ta trudna droga, na pewno jest tego warta, a po jej przejściu będziemy mogli wypocząć we własnym mieszkaniu.