Jakie składki do ZUS zobowiązani są płacić przedsiębiorcy?

Rozpoczynając własny biznes, każdy decydujący się na taki krok bierze na siebie określone obowiązki. Do obowiązków tych należy chociażby konieczność opłacania składek w ZUS.

pieniądze
Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
ZUS przedsiębiorców to najbardziej istotny obowiązek każdego , kto prowadzi swoją firmę . Składki ZUS są różne w zależności od tego, czy właśnie dopiero zakładamy swoją działalność, czy też istnieje ona od jakiegoś czasu. ZUS przedsiębiorców, którzy dopiero otwierają własną działalność jest niższy, większe składki ZUS zmuszone są płacić firmy, które działają już od jakiegoś czasu. Niezależnie jednak od tego, czy działalność rozpoczynamy, czy też kontynuujemy mamy obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne. Każdy prowadzący własną firmę ma prawo zdecydować jedynie, czy chce opłacać składkę chorobową. W sytuacji osób, które aktualnie zakładają prowadzenie własnej firmy niższa wysokość składek obowiązująca jest przez okres dwudziestu czterech miesięcy od rozpoczęcia działalności. Przywilej ten nie odnosi się do artystów, twórców, osób, które są współpracownikami jednoosobowych spółek mających ograniczoną odpowiedzialność oraz osób, które są wspólnikami spółki o charakterze komandytowym, partnerskim bądź jawnym .

praca
Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwój każdego przedsiębiorstwa wymaga od właściciela nakładów finansowych. Co jednak mogą zrobić ci, którzy dysponują zbyt małymi środkami, by zainwestować w rozwój firmy. Otóż wyjściem jest skorzystanie z dotacji przyznawanych firmom. Dotacje dla firm 2016 można otrzymać przede wszystkim z dotacji , które mają charakter unijny. Nim jednak dotacje dla firm 2016 będą rozdzielone pomiędzy poszczególne ubiegające się o ich przyznanie firmy, firmy te muszą złożyć odpowiednie wnioski . Na tego typu dotacje mogą liczyć zarówno już działające na rynku firmy, jak również firmy, które właśnie rozpoczynają swoją działalność. Na otrzymanie dotacji mają szanse firmy bardzo różnej wielkości. O ich przyznanie mogą się ubiegać zarówno posiadacze małych, średnich oraz mikro przedsiębiorstw. Przychylniej rozpatrywane są wnioski firm, które zobowiązują się do zatrudnienia chociaż kilku pracowników (warto poznać promocję na reset2 kadry i płace program) na podstawie umowy o pracę. Nie jest to warunek wymagany, ale mile widziany. Sprawia, że szanse danej firmy na przyznanie dotacji mocno rosną.