Jakie kroki powinno się zrobić przed zawiezieniem komputera do naprawy?

Prawie codziennie robimy użytek z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych i niestety ze względu na to stałe wykorzystywanie narażone one są na uszkodzenia mechaniczne lub systemowe. W tym przypadku pomocne okazuje się zawiezienie urządzenia do naprawy, jednak coraz częściej powiązane jest to z pewną obawą – czy nie wykasują moich danych, czy będę posiadać na laptopie działające aplikacje, które zainstalowane są na komputerze teraz?

Po to, by temu zapobiec, przed zgłoszeniem do serwisu, zalecane jest się przygotować.

Laptop i filiżanka kawy
Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com
Kwestia tego, jakie fakty przekazać specjalistom, których serwis komputerowy mamy w planach odwiedzić, musi zadać sobie każdy posiadacz sprzętu elektronicznego przed tym, jak odda swój sprzętu do naprawy. Szybkie przywrócenie działania systemu komputerowego i ograniczenie okresu serwisowania jest proste właśnie dzięki poprawnej komunikacji na linii między fachowcem a klientem. Komputery to dość skomplikowane urządzenia, dlatego mogą zostać uszkodzone na mnóstwo sposobów. Im więcej zebranych informacji (takich jak zaobserwowane symptomy, jak długo pojawia się problem, jaka może być przypuszczalna przyczyna usterki, czy usterka pojawiła się podczas działaniu na komputerze, czy problem przejawiał się przedtem, czy pojawiały się jakieś alarmujące wyskakujące okienka). Zanotowanie lub (sprawdź to) opowiedzenie danych rzeczy serwisantowi może pomóc w błyskawicznej naprawie problemu – zobacz tutaj.

Pamiętajmy, że celem jest to, żeby serwis komputerowy doprowadził komputer do stanu sprzed uszkodzenia, jednak może zdarzyć się, że w trakcie tego procesu będą utracone pliki lub (moja strona) ustawienia. Żeby temu przeciwdziałać w momencie, gdy komputery pomimo awarii uruchamiają się, ich właściciele powinni wykonać parę zadań.

Może Cię zainteresować:

biurko
Autor: geishaboy500
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, zapiszmy swoje dane logowania do forów, kont pocztowych, serwisów internetowych. W miarę możliwości zgrajmy też istotne pliki z laptopa na nośnik zewnętrzny (pendrive, płyta CD, dysk zewnętrzny, a nawet karta pamięci, telefon). Ustrzeżemy się tym samym straty ważnych dokumentów, fotografii lub najlepszej muzyki. Komputery powinny być też ogołocone z wszelkich nośników z napędu, podpiętych pamięci USB, bo serwis komputerowy jest miejscem, gdzie mają możliwość się potem zapodziać.