Jakie jest znaczenie systemów lojalnościowych i programów motywacyjnych w biznesie

Sukces każdej firmy oparty jest na świetnych relacjach z klientami. Nawet niepozorne i dopiero raczkujące przedsięwzięcie biznesowe, które nie przeznacza tysięcy na spektakularną akcję promocyjną, jest w stanie świetnie funkcjonować.

Zakupy, wózek zakupowy
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dzisiejszy rynek bywa dla ludzi biznesu niezwykle okrutny. Potencjalni klienci, w obawie przed światowym kryzysem, chcą zaoszczędzić na czym tylko mogą. Każda wydana złotówka jest dokładnie zaplanowana. Dlatego wyjątkowo trudno jest nakłonić konsumentów do zakupu konkretnego towaru. Ale to nie oznacza, że jest to całkiem nierealne.

Dzisiejszy biznes w większości opiera się na marketingu relacji. Jest to dzisiaj bardzo modna tendencja, która, jak sama nazwa mówi, skupia się na podtrzymywaniu więzi z klientami. Nie sztuką jest bowiem tylko zdobycie odbiorców dla naszego towaru. Następie powinniśmy ich umiejętnie przy sobie utrzymać.
Dlatego wiele firm stosuje programy motywacyjne. Z pewnością każdy z nas ma w portfelu plik plastikowych kart stałego klienta. Jest to wyraźny ukłon w naszą stronę. Dostając ją, czujemy się ważni. Oto stajemy się członkami ekskluzywnego klubu. Dyrektorzy sieciówek nie tylko potrafią nas docenić, ale też wynagradzają naszą wierność. Tylko posiadacze tego typu kart mogą wziąć udział w przeróżnych interesujących akcjach promocyjnych.

Takie programy motywacyjne (kontynuuj czytanie: ) pomagają nam zatrzymać klienta, który dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że każdy zakup będzie w konkretny sposób premiowany. Kiedy zbierze wystarczającą liczbę punktów, jest w stanie wymienić je na atrakcyjną nagrodę lub kolejny rabat. Słowa takie jak „promocja” przyciągać na klientów jak magnez. Ale jeszcze ważniejsze będzie jego poczucie konsumenckiej wartości, które będzie mile połechtane, gdy włączymy go do ekskluzywnego grona naszych najwierniejszych klientów. Dzięki takiej karcie poczuje się zauważony. Wyrobienie karty połączone jest zwykle z uzupełnieniem ankiety personalnej. Dzięki temu wie, że w tym sklepie liczą się z jego zdaniem i nie będzie traktowany tylko jako kolejna dana w statystykach wejść. Musimy pamiętać, że dzisiejszy klient jest bardzo drażliwy i potrzebuje odpowiedniego podejścia.