Jakie formalności wiążą się z założeniem własnej działalności gospodarczej?

W czasach, kiedy coraz trudniej jest znaleźć pracę szansą na porzucenie bezrobocia może być założenie własnej firmy. Zakładanie firmy wiąże się oczywiście z rozmaitymi formalnościami. Całe szczęście nie są one zbyt skomplikowane.

człowiek biznesu
Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Jak założyć firmę jednoosobową? Tego rodzaju pytanie w wielu wypadkach zadają sobie osoby, które chcą założyć swoją działalność gospodarczą. Spróbujemy w miarę możliwości udzielić odpowiedzi jak założyć firmę jednoosobową. By móc otworzyć własną firmę, trzeba w pierwszej kolejności zakładaną działalność zarejestrować. (Dokładne informacje: wFirma.) Własny biznes rejestruje się w urzędzie miasta bądź gminy, dostarczając w tym celu właściwy wniosek. Po dokonaniu rejestracji działalności każdy posiadacz firmy musi wystąpić o przyznanie mu numeru REGON oraz numeru identyfikacji podatkowej znanego jako NIP. Numer REGON niezbędny jest między innymi do regulowania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z druków , które wydawane są przez ZUS jest druk ZUS Z-3. Wspomniany ZUS Z-3 jest drukiem niezbędnym do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Więcej informacji o wcześniej wspomnianym druku znajdziecie tutaj: ZUS z-3.Osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umowy (zobacz składki od umowy zlecenia) o pracę lub umowy zlecenie bez wątpienia chcą poznać swoje wynagrodzenie netto. Tymczasem zdecydowana większość pracodawców mówi o wynagrodzeniu brutto. Kwota brutto jest wyższa od wynagrodzenia netto, jeżeli nie wiemy jak obliczyć wynagrodzenie netto w chwili otrzymania pensji od pracodawcy możemy czuć się niemile zaskoczeni. Na nasze konto wpłynie mniej pieniędzy niż zostało to zapisane w umowie. Jak obliczyć wynagrodzenie netto – tego rodzaju pytanie stawia naprawdę wielu pracowników. Z pomocą przychodzi w tej sytuacji Internet. W tym przypadku warto zajrzeć tutaj: jak obliczyć wynagrodzenie netto.

ludzie w pracy
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wprowadzić nasze pytanie, by po paru minutach uzyskać adresy kilku czy nawet kilkunastu witryn, które pozwalają bardzo szybko przeprowadzić przeliczenie wynagrodzenia brutto na netto. Trzeba rzecz jasna wiedzieć, jakie składki osoba, u której jesteśmy zatrudnieni odprowadza za nas na ubezpieczenie zdrowotne, jakie na wypłacaną w przyszłości emeryturę, ale też jak wysoką potrąca nam zaliczkę na wynikający z przepisów prawa podatek dochodowy. Od kwoty brutto wypłacanego wynagrodzenia trzeba bowiem odliczyć wskazane składki i zaliczkę na podatek. Ze wsparciem programu ustalenie wysokości wynagrodzenia do ręki nie jest trudne.