Jakie dokumenty trzeba zachować i na jak długi czas?

Bywa, że zajmują za dużo miejsca w komodzie. Bardzo chętnie chcielibyśmy je wyrzucić do kosza. Nie możemy jednak tego uczynić, ponieważ wiele dokumentów należy przechowywać przez wyznaczony czas.

niszczarka
Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę oraz zaświadczenia lekarskie… Sterta papierków wzrasta z roku na rok. I chociaż nas drażnią nie możemy się ich po prostu pozbyć. Byłoby to nieroztropne posunięcie. Zawierają przecież nasze dane osobowe. Poza tym według prawa niektóre z nich mamy obowiązek zachować przez konkretny czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem może grozić karą lub innymi sankcjami. Dla przykładu pity mamy obowiązek trzymać przez okres pięciu lat. Jeżeli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać zrobione wcześniej badania lekarskie. Warto założyć specjalną teczkę, w jakiej będziemy składować wszelkie wyniki badań. Dzięki temu zawsze będą w zasięgu ręki i odpowiednio uporządkowane. Jak musi przebiegać utylizowanie dokumentów? Przede wszystkim zróbmy to z głową. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś przecież może je odnaleźć i wykorzystać w niecnej intencji. Niszczenie dokumentów (http://www.happytree.com.pl/) trzeba przeprowadzić mądrze. Najbezpieczniej jest je spalić lub podrzeć. Jeśli mamy niszczarkę, wtedy zaoszczędzimy dużo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko moment. Więcej czytaj tu: . recykling (serwis internetowy)

umowy
Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie sprzątania nie wolno wyrzucać nawet paragonów. Są one bowiem podstawą do ewentualnej reklamacji. Zwłaszcza, jeśli dotyczą one drogiego sprzętu. Jeżeli zakupiliśmy jedynie buty, także nie pozbywajmy się paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających kupno nie jest tu wskazane. Nigdy nie wolno nam usuwać umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń itp. Gdy będziemy zmieniali pracę, będą bardzo przydatne. Podobnie może się stać za kilkanaście lat, gdy będziemy się ubiegać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wówczas na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby nieprzemyślana. Ostatnią, jednak nie mniej istotną kwestią jest dbanie o to, by nasze dane osobowe nie dostały się w niewłaściwe ręce. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wykorzysta je osoba, która je przypadkiem znajdzie. Dbajmy zatem o nasze domowe archiwum i regularnie je uzupełniajmy. Z pewnością źle na tym nie wyjdziemy!