Jakie dokumenty należy przechowywać, prowadząc działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to znakomity pomysł dla ludzi, jacy nie lubią mieć nad sobą dyrektora i mają rewelacyjny pomysł na biznes. Nie warto bowiem zakładać następnego sklepu z ubraniami w niewielkim miasteczku, w którym nie ma zbyt wielu klientów. Jeżeli jednak znaleźliśmy niszę, w której moglibyśmy się realizować i jest na nią faktyczne zapotrzebowanie, nie ma żadnej przeszkody, by założyć własną firmę.

szafka na dokumenty
Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba oprócz tego pamiętać, iż z jej prowadzeniem związanych jest sporo obowiązków, a jeden z nich to obowiązek przechowywania dokumentacji, która pokazuje na nasze działania. Druk założenie firmy (więcej szczegółów na ten temat) jest pierwszym z druków, który powinniśmy mieć w archiwum. Nigdzie nie jest wskazane, przez jaki długi czas powinniśmy przechowywać dokumenty (szczegóły tu: http://bhp-online.com/dokumenty-c1266) zgłoszeniowe, dlatego na wszelki wypadek dobrze je mieć aż do czasu rozwiązania naszej działalności. Poza dokumentami zatwierdzającymi rejestrację niezbędne są wszelakie dokumenty rozliczeniowe oraz płatnicze, jakie wysyłamy do ZUS-u.

Dokumenty powyżej zaprezentowane są to dokumenty potrzebne w razie kontroli ZUS-u. Drugim typem dokumentów są dokumenty podatkowe, czyli faktury VAT, księgi podatkowe lub kopie rachunków, jakie zostały przez nas wystawione i mogą być weryfikowane przez Urząd Skarbowy. Trzecim typem dokumentów są dokumenty pracownicze, do jakich zalicza się między innymi dokumenty (na tej stronie) odnoszące się do okresu zatrudnienia albo wynagrodzenia otrzymywanego przez określonego pracownika. Są to dokumenty, jakie będą potrzebne ludziom zatrudnionym w ZUS-ie do obliczenia renty albo emerytury przysługującej osobie zamierzającej zakończyć pracę na wykonywanym dotąd stanowisku.

Dokumenty, zależnie od ich typu, trzeba przechowywać od 5 do nawet pięćdziesięciu lat. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz mieć trudności z urzędami, które mogą przerodzić się w naprawdę ogromne problemy w przypadku jakiejkolwiek kontroli. Niektóre z dokumentów można archiwizować w formie elektronicznej. Dla pracowników zapewne istotniejszy jest wymiar urlopu wypoczynkowego , więc ty jako właściciel musisz zatroszczyć się o całą dokumentację bądź zatrudnić kogoś, kto dopilnuje kwestii dotyczących dokumentów i nie zgubi papierów pokazujących rozliczenie delegacji zagranicznej .