Jakich kontroli najbardziej obawiają się właściciele większych oraz tych kilkuosobowych spółek funkcjonujących na obszarze całego kraju

Menedżer mniejszej bądź większej firmy można śmiało porównać do dyrygenta, który dowodzi nawet siedemdziesięcioosobową grupą artystów. Jednak o ile maestro ma liczyć się z komentarzami słuchaczy i krytyków, o tyle kapitalista głównie ma słuchać własnych klientów, jak również pilnym okiem kontrolować prowadzenie finansowej dokumentacji i w międzyczasie jeszcze podglądać działania konkurencji.

księgowość
Źródło: pixabay

To właśnie ich wizyty posiadacze spółek obawiają się najbardziej.Rokrocznie wszystkie podmioty są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego. Najczęściej to naprawdę ważne zadanie są zmuszone wykonać księgowe pracujące w określonej firmie, a gotowy dokument zatwierdzają dyrektorzy. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje – każdy zwierzchnik tym samym stwierdza prawdziwość podanych informacji. Oczywiście przedsiębiorca właściwie nigdy nie może skontrolować poprawności danych, zatem w trakcie ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się niekomfortowo. Dlatego niektórzy zarządcy firm zlecają badanie sprawozdań finansowych specjalistom, a konkretniej np. biegłym rewidentom bądź księgowym z kilkudziesięcioletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Choć słowo audyt nie powinno kojarzyć się z surową kontrolą, to jednakże wizyta audytorów jest w stanie przyprawić menadżerów o ból głowy i przy okazji spędzić sen z powiek. Stąd bodajże każdy audyt jest przeprowadzany w nerwowej atmosferze, nawet jeśli księgowość bywa prowadzona w rzetelny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają żadnych powodów do wskazania nieprawidłowości – przecież audytor to raczej doradca, który podsunie cenne rady.

rachunkowość

Tak czy inaczej, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić przynajmniej audyt finansowy, czyli zadzwonić do rewidenta, żeby zweryfikował poprawność opracowania rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). W istocie, to chyba niewielu właścicieli firm interesuje się księgami przychodów i rozchodów i pozostałymi, lecz tak samo istotnymi dokumentami, a ściślej tym, czy są poprawnie wypełniane. Ich działania zazwyczaj ograniczają się do zatrudnienia samodzielnej księgowej bądź wpisania w internet frazy usługi księgowe w Warszawie czy Opoczno. Natomiast najważniejsze jest to, jakie dokładnie kwoty zarabia ich własna spółka.