Jak tworzone jest żeliwo?

Historia pokazuje, iż jednym z ważnych sytuacji w rozwoju ludzkości było wykrycie metali. Zapoczątkowano wytwarzać z nich elementy o dość dużej odporności, jakie w rezultacie zastąpiły mniej wytrzymałe części drewniane.

Idealnym przykładem będzie koło, które w pierwotnych czasach było w całości drewniane, potem rozpoczęto dodawać do niego części metalowe (obejmę żelazną oraz wzmocnienia). Następnie człowiek przyuczył się lepiej obkuwać żelazo co w rezultacie zapoczątkowało całkowite wypchanie drewnianych kół. Owe obkuwanie metali przeważnie tyczyło się odpowiedniego ich kształtowania, odlewania oraz scalania z innymi pierwiastkami , co przyczyniło się do powstania wszelkiego typu stopów. Takim stopem będzie choćby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy ustalają minimalną zawartość węgla jako dwa procenty.

Jeśli przedstawiany tekst jest dla Ciebie ciekawy, odwiedź serwis (https://fmk.pl/podajniki-slimakowe/), a zgłębisz więcej informacji, które Cię niesamowicie zaciekawią.

Żeliwo produkowane w odlewniach przez złączenie tzw. surówki z częściami złomu stalowego – doczytaj

Obróbka żeliwa
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka jest to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu i fosforu oraz różnych pierwiastków. Sam w sobie nie nadaje się do niczego , powodem będzie łamliwość. Zatem jest nazwany półproduktem, jaki oddawany bywa dalszej obróbce. Jak wyżej zostało napomknięte jest on scalany ze złomem stalowym, który bywa bardzo wytrzymały jako produkt. W obecnych czasach złom stalowy uzyskuje się przez recykling (patrz szczegóły). Po przyszykowaniu odpowiednich materiałów odlewnia żeliwa przetapia oraz odpowiednio łączy je ze sobą dzięki czemu produkowane jest żeliwo.

Jak widzimy żeliwo produkowane jest z półproduktów, które same w sobie nie przydadzą się do niczego, tymczasem po scaleniu dają końcowy produkt, który aktualnie nadzwyczaj uniwersalnie jest używany. Żeliwo głównie wykorzystywane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych a także wszelkiego typu włazów jak i studzienek drogowych.

Porównaj:

Jednak to nie będą jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od popytu produkuje żeliwo szare, sferoidalne lub stopowe, jakie następnie wykorzystywane są w sektorze maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo odnalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie materiałów powstałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.