Jak zrobić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym, żeby wyszły poprawnie

Poruszone fotografie to koszmar mało obeznanych fotografów. Starczy lekkie drganie rąk spowodowane na przykład wejściem na basztę widokową czy podejściem pod górkę, by w czasie robienia zdjęcia poruszył się też aparat i w rezultacie uchwycony obraz trafi do kosza. Wytwórcy sprzętu fotograficznego starają się ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, stosując tak zwane stabilizatory, jakie redukują drgania.

W kompaktowych aparatach nie ma opcji manualnego ustawiania ostrości, dlatego trzeba zdać się na autofocus. W tanich aparatach automatyczne dostrajanie ostrości musi jednakże chwilkę potrwać. Toteż konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku – wpierw delikatnie naciskamy cyngiel migawki, dając czas autofocusowi na zrealizowanie swej pracy.

Jeżeli na wyświetlaczu ujrzymy, że ostrość jest już skonfigurowana, powinniśmy spust docisnąć do końca. W bardzo wielu najświeższych modelach kompaktowych aparatów wytwórcy umieszczają wiele dodatkowych funkcji ułatwiających fotografowanie. Należy do nich przykładowo funkcja wykrywania zmrużonych oczu albo funkcja monitorowania ruchu.

Pomocna do fotografowania w trakcie sportowych aktywności będzie funkcja monitorowania ruchu – ostrość będzie przesuwać się wespół ze śledzonym obiektem (na przykład cyklista lub narciarz).

Nad kadrem warto chwilkę pomyśleć nie tylko wówczas, kiedy używamy cennej lustrzanki.

Jeżeli przedstawiany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, odwiedź ten link zetkama, a zgłębisz większą ilość informacji, które Cię niesamowicie zaciekawią.

Zasady komponowania znane są od wieków a przy okazji kompaktowych aparatów dostajemy ponadplanową pomoc w formie linii pomocniczych. Pomocnicze linie nie tylko pozwalają na kadrowanie równolegle do krajobrazu (nie ma rezultatu pochylonego morza), ale pozwalają na rozlokowanie kadru według reguły trójpodziału.

Generalnie nie bójmy się robić zdjęć oraz róbmy ich bez liku. Nawet, jeżeli sporą część z nich potem wyrzucimy, te które zostaną warte będą zademonstrowania innym. Pamiętajmy również, że nasza praca będzie dobrze oceniona przez innych, kiedy zostanie dobrze zaprezentowana.

Po powrocie z wakacji powinniśmy obowiązkowo dokonać selekcji zdjęć, a jeśli pragniemy na ich pokaz zaprosić przyjaciół – ograniczmy liczbę zdjęć maksymalnie do setki. Nie ma nic gorszego aniżeli być zmuszanym do oglądania setek marnych zdjęć. Najlepsze zdjęcia warto wydrukować. Jeżeli chodzi o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.