Dostępne formy wsparcia finansowego dla działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej wielokrotnie wymaga podejmowania decyzji, dotyczących odpowiedniego finansowania transakcji. Czasem trzeba również poszukiwać rozwiązań, umożliwiających podreperowanie firmowych finansów. Dostępnych opcji jest sporo i dobrze jest wiedzieć, jak sobie pomóc w konkretnych sytuacjach.

flaga Unii Europejskiej
Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Nietypową branżą jest szeroko rozumiany handel, w szczególności zagraniczny. Eksporterzy obawiają się, że nie otrzymają pieniędzy od inwestora, szczególnie, że jest to stosunkowo często pojawiający się problem. W takiej sytuacji warto zdecydować się na forfaiting – formę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie.

Jeżeli tematyka, która została przedstawiona w niniejszym tekście jest warta Twojej uwagi, to poza tym zobacz link w serwisie (http://www.toc.org.pl/instytut-toc/dane-rejestrowe-adres/).

Oznacza to, że całe ryzyko odzyskania należności od dłużnika spoczywa na forfaiterze. Osoby, posiadające rolniczą działalność gospodarczą, mogą z kolei czerpać z atrakcyjnych dofinansowań. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek (zobacz wynagrodzenie młodocianych) na rozpoczęcie działalności albo pieniądze, które można wykorzystać na modernizację gospodarstwa, wymianę maszyn, czy na usługi doradcze. W przypadku przedsiębiorstw również można wnioskować o dotacje z Unii Europejskiej, jednak przeważnie jedyny ratunek dla firm to zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego.

Niezależnie od tego, czy w obrębie naszych zainteresowań leżą unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, należy być świadomym, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z wielu branż i na rozmaite wydatki. Jeżeli okoliczności nas do tego zmuszą, można nawet otrzymać wsparcie finansowe w momencie, gdy firmie zagraża bankructwo. Trzeba jednak pamiętać, że każdego typu pomoc pieniężna niesie z sobą jakieś konsekwencje.

pozyskiwanie funduszy UE
Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim weźmiemy przekazywane nam pieniądze, trzeba zaznajomić się ze wszystkimi wymogami stawianymi przez instytucję finansującą, tak, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów w postaci zadłużeń, z których długo nie będziemy umieli się wygrzebać. Rosnące zadłużenie to jedna z głównych przyczyn, zmuszających właścicieli firm do likwidacji interesu. Można korzystać z obecnych na rynku usług finansowych, jednak należy to czynić ostrożnie, rozważając najpierw wszystkie plusy i minusy oraz dobrze się do tego przygotowując.