w jaki sposób wykorzystać kamień we współczesnej architekturze – krótki poradnik

Kamieniarstwo, jak sama nazwa sugeruje, to sztuka odpowiedniego obrabiania kamienia. Kamień jest wykorzystywanym od zarania dziejów tworzywem budulcowym. O jego popularności świadczyła głównie bezproblemowa dostępność. Aktualnie zakłady kamieniarskie także nie mogą narzekać na małą ilość klientów, w szczególności kiedy ich projekty są interesujące, a realizacje wykonane są z troską o wszelkie drobiazgi.

kamień
Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Oferowane na rynku kamieniarstwo (zobacz sopnie blokowe w Strzegomiu) Warszawa zajmuje się z reguły wykonywaniem nagrobków z różnych rodzajów kamieni. Przeważnie w tym celu wykorzystywany jest granit lub marmur. Oba tworzywa są wyjątkowo trwałe i zapewniają atrakcyjne wykończenie. Nagrobki – (serwis internetowy) przyjmują dość oryginalne formy i nierzadko są prawdziwymi dziełami sztuki. Zakłady kamieniarskie mają na podorędziu sporo atrakcyjnych projektów, jednakże coraz częściej proponują dostosowanie się do indywidualnych wymogów konsumentów. Nagrobki nie mają już formy dużych, topornych pieczar. Są mniejsze, eleganckie, a jednocześnie rzeczywiście duża waga przywiązywana jest do ich ozdabiania. Może Cię też zainteresować – nagrobki dziecięce.

Kamieniarstwo to jednak nie tylko produkowanie nagrobków. Wiele firm trudni się również kamieniarstwem budowlanym, czyli robieniem elementów dekoracyjnych dla wnętrz. Z kamieni wytwarzane są na przykład schody, które dają pomieszczeniom elegancki wygląd. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się dziś między innymi schody marmurowe. Ponadto, kamień sprawdza się w produkcji blatów, czy to kuchennych czy łazienkowych. Są one szczególnie wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

kamień
Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet

Dużo osób decyduje się także na kamienne posadzki w swoim domu. Z kamienia produkowane są dodatkowo kominki, które aktualnie znacznie częściej montuje się w domach czy mieszkaniach, dlatego obróbka kamienia to sztuka pożądana.

W Warszawie działa dużo zakładów kamieniarskich (kamieniarstwo Borkowski), których propozycja jest rzeczywiście bogata. Jakość wykonywanych usług jest najczęściej dość wysoka, gdyż właściciele podobnych firm świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak duża jest konkurencja na tutejszym rynku. Rzeźbienie w kamieniu, ze względu na odporność tego budulca, jest wyjątkowo popularne. Nic więc dziwnego, że warszawskie zakłady kamieniarskie oferują tego rodzaju usługę.