Jak przebiega zmiana w organizacji? Czego dotyczy i w jaki sposób należy ją przeprowadzać z sukcesem dla organizacji oraz osób w niej pracujących?

Gdy zachodzi zmiana organizacyjna w przedsiębiorstwie, to trzeba się przygotować na sporo przekształceń. Tego typu zmiany istniejącego układu firmy mogą dotyczyć całości albo jakiejś części. Zmiana zakłada przy tym efekty takich przekształceń. Może nastąpić wszędzie tam, gdzie widnieje potrzeba jej wprowadzenia. Zarządzanie zmianą w organizacji to również umiejętność dopasowania tempa zmian oraz metod, które wprowadza się do ulegających zmianie cały czas zapatrywań pracowników takiego przedsiębiorstwa.

biznes
Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza na temat działania organizacji, a także znajomość problematyki zmian pozwala na wyciągnięcie wniosków, odnośnie sposobów zrealizowania zmian, przez co można stworzyć model procesu takich przemian. Robienie modyfikacji w organizacji to o tyle rzecz trudna oraz skomplikowana, iż wymaga od osób kierujących nią nie jedynie wiedzy o tendencjach otoczenia oraz zachowaniu ludzi, ale także informacji odnośnie procedury wprowadzania zmian. Zarządzanie zmianą w organizacji to wiele istotnych etapów. W pierwszym etapie istnieje ogromna destabilizacja, ale jest ona konieczna, by organizacja mogła ulec zmianie. Odmrożenie tego rodzaju wiąże się z tworzeniem niepokoju i będącego wokół niego przekonania, że obecny stan nie daje zamierzonych wyników. Po takiej fazie ma miejsce etap, w jakim wprowadzane są planowanie zmiany. To tak zwany etap przejściowy, w jakim ludziom trzeba zapewnić wsparcie psychologiczne. Czasem do takiego etapu zatrudnić trzeba firmy, jakie świadczą usługi konsultingowe, przez co można lepiej zapanować nad tym okresem Pracownicy podczas takiego etapu odczuwają niepokój, firma więc musi zagwarantować osiągnięcie nowej percepcji, przez którą prościej możemy zrozumieć oraz zaakceptować zmianę.

firma
Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Zachodzi tutaj mechanizm redefiniowania naszej konstrukcji osobowej, więc w ostatecznej grupie zaszczepia się nowe wartości, normy jak i zachowania, z nimi członkowie organizacji powinni zacząć się identyfikować. W trzecim oraz ostatnim etapie utrwalane są nowe wzorce działań do momentu, aż będą normą postępowania. Powinna pojawić się gwarancja, że nie zdarzy się regres do stanu sprzed zmiany, więc używane są w tym celu mechanizmy wspierające i wzmacniające. Tak przeprowadzona zmiana, ma spore szansę powodzenia.

Gdy będziesz zdania, że znajdujący się w tym miejscu artykuł jest wartościowy, kliknij tutaj, a znajdziesz więcej ryczałt ewidencjonowany podobnych tekstów!

Natomiast należy pamiętać, iż doświadczenia w tej dziedzinie odgrywa znaczącą rolę.