Jak wybrać smartfona, na jakie rzeczy zwracać uwagę? Jak sprawić aby zakupiony przez nas smartfon rzeczywiście okazał się dla nas idealny?

Wiele osób nie wie, czym jest określenie PDA. Jest to skrót od Personal Digital Assistant, to znaczy kieszonkowego komputera, która posiada moduł telefoniczny, ekran na dotyk jak i system Windows Mobile Pro. Każdy z nas natomiast wie, co to jest smartfon – to urządzenie, które nie posiada dotykowego ekranu oraz funkcjonuje pod kontrolą Windows Mobile Standard. To się jednak zmieniło, ale z jakiego powodu?

Otóż, użytkownikom w USA spodobał się termin “smartphone”, dlatego też razem z rozpowszechnieniem się właśnie tam systemów Android oraz Windows Mobile zaczęli używać tej nazwy do każdego urządzenia, które jest czymś więcej, niż prostym telefonem. Takie swobodne podejście zostało przyjęte i dobrze się stało, bo łatwiej ogarnąć całą kategorię pojedynczą nazwą zamiast zastanawiać się, czy danym model to PDA, smarfon czy może palmfon. Właśnie pod takimi nazwami obecnie rozróżnia się ten sprzęt, również jeśli dotyczy to różnego rodzaju recenzji i rankingów, na przykład Xperia t3 test.
nokia
Autor: Nokia
Źródło: Nokia

Smartfon jest naszym poręcznym asystentem, jaki bardzo ułatwia nam organizowania dnia pracy, zapewnia jednocześnie rozrywkę w wolnych chwilach. Podstawową zaletą tego typu urządzenia jest oczywiście integracja bardzo wielu możliwości w pojedynczym, małym oraz poręcznym pudełeczku. Smartfon więc jest w stanie zastąpić całą masę rzeczy, przykładowo telefon, odtwarzacz muzyki, nawigację GPS czy odtwarzacz video.

Wiadomo natomiast, iż nie ze wszelkimi zadaniami poradzi sobie tak samo dobrze. Bez wątpienia większość tych urządzeń poradzi sobie doskonale z funkcjami telefonu, odtworzeniem muzyki czy nawigacją, zaś z innego rodzaju czynnościami już gorzej, jak pisanie i edycja tekstu czy funkcje aparatu.

Prosto można to sprawdzić, gdy czytamy różnego rodzaju testy, przykładowo Nokia 515 test. Przed zakupem więc musimy poświecić dużo czasu na rozpoznanie naszych potrzeb i wymagań, w taki sposób wybierzemy smartfon, jaki posiada cechy na jakich nam rzeczywiście zależy. Wymienione wcześniej testy mają tu bardo istotną rolę.

Dzięki nim poznamy silne oraz słabsze strony takiego smartfona, będziemy wiedzieli, czy cechy, jakie ma tego rodzaju smartfon na pewno odpowiadają naszym wymaganiom. Możemy oczywiście próbować na chybił trafił dokonać odpowiedniego wyboru. Jednak może to być kosztowne, a my będziemy sfrustrowani kolejnym kiepskim smartfonem.