Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Nauczanie przez sen? Przerzucanie fiszek ze słówkami? Lekcje w najdroższej szkole języków obcych w mieście? Często jest tak, iż dorabiamy wszystkie te filozofie wyłącznie dlatego, że mamy problemy z motywacją. Jeśli jej brakuje, zaczynamy poszukiwać półśrodków, czarodziejskich strategii.

szerzej na tej stronie
Autor: News Oresund
Źródło: http://www.flickr.com

Nie jest inaczej w branży językowej, która mimo coraz to nowszych publikacji jak też multimediów, w dalszym ciągu grzeszy małą skutecznością. Opanowanie języka obcego to praktyczna sztuka (szczegóły w podanym źródle). Jednakowo jak kierowanie pojazdem, granie na skrzypcach, bądź tworzenie grafiki. Wszystkich tych kunsztów uczymy się przez praktykę.

„Repetitio mater studiorum est” to stara łacińska sentencja mówiąca nam o tym, że ćwiczenie i systematyczność to sprawdzone strategie skutecznej nauki. Zarazem najlepiej, ażeby trening nie przytłaczał. Dlatego najlepszym co możesz uczynić, to ustalić sobie częste, jednakże krótkie dawki wiedzy.

W jaki sposób to zorganizować w praktyce? Wyznacz, że uczysz się na przykład dwadzieścia minut dziennie, codziennie. Takie rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze, nie ważne jak bardzo jesteś zapracowany, zawsze znajdziesz te pół godziny w ciągu dnia. Po drugie ustalasz sobie niewielkie porcje materiału, dzięki czemu dokładasz pomału małe cegiełki do budowania swoich umiejętności, zupełnie nie męcząc się. Zyski z systematyczności to m.in. satysfakcja z siebie i efekt wzrastającej codziennie motywacji.

Słowniki języków obcych
Źródło: http://www.sxc.hu

Skuteczna nauka języków obcych ma dwóch ogromnych wrogów. Są to: przesadny stres i monotonność. Stres możemy wyeliminować poprzez wyraźne rozdzielenie swej nienaruszalnej wartości jako człowieka od bieżącego pułapu umiejętności. Nudę z kolei eliminujesz stosując zasadę zróżnicowania. Zróżnicowanie dotyczy form oraz metod nauki. Najskuteczniejszym będziesz, gdy będziesz zamiennie ćwiczyć wszystkie 4 aktywność językowe: słuchanie, czytanie, mówienie, pisanie. Efektywna nauka języka oparta na regule zróżnicowania, będzie zatem wyglądała tak, iż każdego dnia poświęcisz się innej aktywności. Gdy opanujesz już dany język w podstawowym stopniu, poszukaj kogoś z kim mógłbyś ćwiczyć. Możesz przykładowo wbić w wyszukiwarkę frazę: angielski konwersacje Warszawa, ewentualnie angielski korepetycje (zobacz www.super-edu.pl/korepetycje/jezyk-angielski/bytom) Warszawa – szczegóły oferty.