Jak początkujący pisarze wydać mogą swoje książki, które możliwości będą dla nich najlepsze.

Każdy początkujący pisarz na pewnym etapie zaczyna się zastanawiać, jak najlepiej wydać może swoją pierwszą książkę. Rzecz jasna tego typu rozważania mają sens jedynie w takim przypadku, jeżeli ta książka zostanie już napisana i na tyle skorygowana, że będzie się nadawała do drukowania. To akurat jest bardzo ważne, bowiem próba wypuszczenia na rynek, co zawiera błędy czy nie zostało dokończone skończy się po prostu niepowodzeniem.

Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba się skupić na tym, żeby tworzone dzieło było jak najlepiej dopracowane, przygotować wszystko w jakimś pliku
publikacja
Autor: jessica mullen
Źródło: http://www.flickr.com

tekstowym i dopiero potem można się zastanawiać, gdzie wydać książkę, aby zdobyć sławę. Możliwości jest tutaj kilka, każda z nich będzie miała jakieś wady i zalety. Wielu zaczynających karierę pisarzy chwali sobie współpracę z dużymi wydawnictwami. Jeśli uda się swoją książką zainteresować któreś z nich i podpisać odpowiednią umowę, to takie wydawnictwo samo będzie finansować produkcję książki i jej promocję, w zamian za odpowiednią część zysków ze sprzedaży.

Lecz podpisanie umowy nie jest łatwe, dlatego też wielu początkujących pisarzy decyduje się na współpracę z mniejszymi wydawnictwami. Tutaj trzeba się będzie liczyć z faktem, że zapewne przy pierwszym razie będzie trzeba ponieść jakieś koszty. Jak one będą duże, to już uzależnione jest od podpisanej umowy, ale dla większości właśnie start w taki sposób jest najbardziej opłacalny. Małe wydawnictwa są dużo bardziej elastyczne, jeśli będzie chodzić o możliwości tego typu współpracy, a dzięki współfinansowaniu przez autora nie ponoszą też tak dużego ryzyka.

Pisarze najczęściej opłacają koszty redakcji, okładki, korekty oraz, co najważniejsze, dostępu do kanałów dystrybucyjnych, a przeważnie mogą również liczyć na jakąś promocję. Ostatnią możliwością na wydanie swojej książki jest coraz popularniejszy self publishing. Dzięki możliwościom, jakie daje internet i książki elektroniczne jest to rozwiązanie mogące przynieść duży sukces, ale też obarczone będzie największym ryzykiem, dlatego też wymaga dobrego pomysłu i konsekwencji w jego realizacji.