Jak prezentuje się historia alkoholu i jak w ogóle powinno się go pić? Jakie są polskie praktyki spożywania różnych trunków?

Wysokoprocentowe napoje wyskokowe zjawiły się w naszej historii całkiem później niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e produkowali wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina wspomina Arystoteles, mimo to zapewne to uczeni arabscy VIII wieku n. e. jako pionierzy uzyskali ciecz o większej zawartości alkoholu niż ta pozyskiwania w wyniku fermentacji.

polecana strona
Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajemna wiedza alchemików arabskich zmieniła w XII wieku za pośrednictwem powracających z wypraw krzyżaków. Spirytus na początku postrzegano za lek przedłużający życie i chwytający młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” a więc woda życia. Stosunkowo w szybkim tempie, bo już w XIV wieku alkohol przestał być lekarstwem. Przeznaczenie do tworzenia, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkowanie napoju, który stał się powszechnie stosowanym napojem wyskokowym. Z biegiem lat wódka zaczęła nabierać charakteru ściśle powiązanego z produktem, z którego powstała.

W ten sposób powstały produkowane ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z odmiennych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku zaczęto produkcję spirytusu z ziemniaków. Następnie do tworzenia wprowadzono coraz to nowsze składniki i techniki, kreując rozmaite typy napojów alkoholowych. Aktualnie niełatwo sobie wyobrażać życie bez kapki napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky
Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla przyjemności, a są to na pewno trunki z małych browarów, niezwykle popularne w ostatnim czasie, a także wina.

Mnóstwo ludzi też kosztuje whisky czy koniaku.

W przypadku, gdy masz ochotę przestudiować rozpatrywaną sprawę też pod innym kątem, zobacz więcej w tym tekście (https://homeandliving.pl/produkty/meble-tapicerowane), gdyż on również ją analizuje.

Te trunki dawniej były niezwykle drogie i niedostępne dla większości,aktualnie także mają swoją cenę, ale już więcej osób stać na taki typ napojów alkoholowych. Takie alkohole najlepiej pić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. Wodmiennym przypadku będzie to trochę śmieszenie się prezentować. Wyobraźmy sobie przykładowo, że wino pijemy w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Trochę to niedobre, w ten sam sposób należy pomyśleć o whisky czy koniaku, i ogólnie dobrać właściwe naczynia, do konkretnego gatunku alkoholu.

Te informacje wciągnęły Cię kompletnie? Jeżeli tak jest, to przeczytaj więcej stopki do maszyn danych na pozostałych witrynach – odnajdziesz je, klikając w odsyłacz znajdujący się poniżej.

/J]