Jak nowoczesne oświetlenie LED zyskało tak dużą popularność w ostatnim czasie, jak zasilać tego typu układy.

Oświetlenie typu LED przebojem wdarło się do naszych mieszkań oraz domów. Przez zaledwie kilka lat żarówki zrobione w tej technologii są obecnie najpopularniejszym źródłem światła, zupełnie zostawiającym w tyle inne technologie. Jest to zupełnie zrozumiałe, bo mają one bardzo dużo zalet, co coraz bardziej będą doceniać klienci.

żarówka ledowa
Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze oświetlenie LED jest bardzo ekonomiczne, diody jakie są w nim wykorzystywane zużywają bardzo niewielką ilość prądu. W przypadku tradycyjnej żarówki duża część energii traci się w postaci ciepła, mogło to być nawet kilkadziesiąt procent.

W przypadku żarówek LED te proporcje wyglądają zupełnie inaczej, a doskonale widzi się to oglądając rachunki za prąd. Następną zaletą oświetlenia typu LED są jego bardzo duże możliwości. Stosuje się je jako zwykłych żarówek, we wszelakich lampach, ale to tylko jedno zastosowanie. Bardzo popularne przykładowo są najróżniejsze taśmy, bardzo elastyczne i dające ogromne możliwości aranżacyjne. Można nimi dekorować meblowe szafki, ściany, sufity a nawet podłogi i schody.

Diody LED w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł oświetlenia będą wymagać zasilania o niedużym napięciu. Najczęściej wynosi ono 12V i takie właśnie zasilanie jest konieczne do ich prawidłowej pracy. Dobre wybranie zasilacza ma bardzo duży wpływ nie tylko na jakość świecenia, lecz także na żywotność układu, dlatego też należy zabrać się za to z rozwagą. Wielu ludzi kupując transformator LED kieruje się przede wszystkim kosztami, to one są dla nich podstawowym wyznacznikiem.

Jednak w tym przypadku będzie się sprawdzać stara maksyma, że co tanie to drogie, i należy wprost oznajmić, aby najtańszych zasilaczy zwyczajnie unikać. Po pierwsze mają one kiepskie parametry i zwyczajnie będą systematycznie uszkadzać diody. Do tego poziom dostępnych zabezpieczeń, o ile w ogóle jakiekolwiek będą, jest bardzo słaby, to również przemawia za tym, żeby takie urządzenia sobie odpuścić. Najlepszy będzie porządny zasilacz jakieś lepszej firmy, on z pewnością da pewność bezawaryjnej, długiej pracy.