Jak możemy prawidłowo dbać o higienę wentylacji i klimatyzacji?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko super jakość systemów klimatyzacji i wentylacji, montowanych w budynku daje gwarancję ich właściwej wydajności oraz poprawnego funkcjonowania. Oprócz regularnego serwisowania, do powinności właściciela, zarządcy budynku bądź pracodawcy należy dodatkowo systematyczne dbanie o ich czystość. Dlaczego?

Niebezpieczne siedliska chorób i drobnoustrojów
instalacje teletechniczne
Źródło: atende.pl

Nieoczyszczane systemy wentylacji – przeczytaj więcej o systemy wentylacji wrocław – i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, oraz multum groźnych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeżeli w ten sposób zaniedbany system znajduje się np. w biurowcu, wówczas osoby pracujące w nim, na pełny etat, mogą nabyć uciążliwe alergie, może także powiększyć się częstotliwość zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. bardzo ciężkim przypadkiem zachorowań, których można nabawić się w takich uwarunkowaniach, jest legienelloza – przyczyna zapalenia płuc, a bywa także, że nawet zgonów. Objawy tej choroby przypominają anginę.

Pracujący w pomieszczeniach wyposażonych w systemy klimatyzacji częściej także narażeni są na różne przypadłości górnych dróg oddechowych, których objawami przeważnie są: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, konieczność konserwowania i utrzymania we właściwej czystości urządzeń klimatyzacji i wentylacji (super pomiary wentylacji dolny śląsk) należy do pracodawcy. Niedopełnienie tej powinności może być ukarane 1-2 tys, zł kary, a wniosek zostanie skierowany do sądu wyrok może oznaczać konieczność uiszczenia nawet 30 tys. kary. Jak więc właściwie dbać o higienę obu systemów aby nie narażać się na kary?

W przypadku jednego i drugiego systemu najczęściej padają filtry. Wymienia się je przynajmniej raz w roku. Jeżeli otoczenie budynku jest bardzo zanieczyszczone częstotliwość ta może dochodzić nawet do 2 razy w tygodniu. Najczęściej stosuje się filtry włókninowe – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie montuje się filtry z węglem aktywnym, chodź są lepsze od włókninowych ponieważ zatrzymują na sobie więcej substancji gazowych, eliminują zapachy a także wyciszają.