W jaki sposób legalnie zezłomować wóz?

Dziś dużą rolę przywiązuje się do zachowań ekologicznych. Przez ostatnie ćwierć wieku stopniowo zmieniała się świadomość ekologiczna obywateli. Prawdą jest, iż nie wszyscy jeszcze stosują się do standardów. Pomimo to standardy u nas istnieją, przykładem mogą być regulacje dotyczące utylizacji zużytych baterii albo innych sprzętów gospodarstwa domowego. Jeszcze ćwierć wieku temu nikomu nie przyszłoby na myśl iż baterie z latarki lub dziecięcej zabawki wyrzuca się do specjalnego pojemnika a potem odwożone są do specjalnego miejsca w którym są neutralizowane.

kasacja pojazdów
Autor: iStock
Źródło: iStock

Rzecz jasna to nie jest tak, iż jest to działanie w 100 % oddolne. W naturalny sposób jest to rzecz regulowana na poziomie centralnym. Regulacje te są rozproszone w przeróżnych rozporządzeniach. Poniektóre z przedmiotów których używamy są na tyle złożone, iż posiadają własne nadzwyczajne regulacje(zobacz wzorcowanie) ich dotyczące. Klasycznym przykładem może być złomowanie samochodów. Reguluje je ustawa o recyklingu aut, definiuje ona jakie są obowiązki kierowcy i właściciela punktu odzysku. Nie zastosowanie się do regulacji skutkować może nałożeniem wysokich grzywien.

Nie sądzisz, że to jest doskonały moment, aby zdobyć całkowitą gwarancję, że opublikowane informacje są prawdziwe? Jeżeli tak, to ten zweryfikuj serwis tu.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy firma odnaleziona przez napisanie w wyszukiwarkę hasła: auto złom Olsztyn ma odpowiednie zezwolenie (stacja demontażu musi posiadać pozwolenie marszałka województwa) – czytaj dalej. Zatem w przypadku przedsiębiorstw z listy pod tytułem auto złom Olsztyn muszą one posiadać pozwolenie marszałka Warmińsko-Mazurskiego.

złom
Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to o tyle istotne, że legalny punkt musi nam wydać poświadczenie o demontażu, które jest przesłanką do wyrejestrowania starego pojazdu. Na podstawie tegoż dokumentu właściciel auta ma obowiązek w terminie 30 dni wyrejestrować samochód we właściwym urzędzie komunikacji. Rzecz jasna mieszkając w jednej części polski mogę wyselekcjonować przedsiębiorcę z innego miasta, na przykład przebywając w Olsztynie bez problemu mogę skorzystać z usług firmy w Krośnie, wystarczy w internecie wbić zwrot auto złom Krosno – więcej informacji. Absurdem bowiem byłoby gdyby mieszkaniec Pomorza niezależnie gdzie zniszczeniu uległ jego pojazd musiał transportować własny pojazd do Gdańska. Oczywistym jednakże jest, iż w większości wypadków hasło: kasacja pojazdów Gdańsk wpisywać będą mieszkańcy Trójmiasta i okolic – więcej szczegółów.