Jakim sposobem fantastyka zmienia się w rzeczywistość

Aktualnie w kinie premiera kontynuacji kultowego filmu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury filmu z dziedziny fantazji naukowej. Obrazy tego gatunku mają być zabawą jednakże garściami czerpią z hipotez naukowych istniejących w prawdziwym świecie. Pewne z nich mają ambicję popularyzacji nauki – przynajmniej takie oświadczenia niekiedy składają twórcy obrazów bądź książek. Jednakże czy może być na odwrót? Czy obraz może być inspiracją do odkrycia wynalazku? Prawdopodobnie bywa i tak.

W każdym razie dziś czasem mamy odczucie, że spełnia się przyszłość opowiedziana w literaturze. Na ogół nie skrupulatnie, lecz jakieś motywy, koncepcje (jeśli już się w pewien sposób nie dokonały, na przykład globalna sieć komunikacyjna internet). Zaś w innych przypadkach znajdujemy się dopiero na początku drogi do kreacji urzeczywistnienia projektów z powieści.

komputery z monitorami LCD
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Pewnym z istotniejszych motywów w prezentowanej dziedziny kultury jest projekt istnienia super komputera, jaki zarządza światem. Naturalnie daleko jeszcze do odkrycia komputera z własną intencjonalnością, jednakże umiemy już stworzyć super funkcjonalne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich jest zainstalowana w ośrodkach naukowych i są raczej nowinką aniżeli komercyjnym instrumentem, chociaż w popularnej prasie komputerowej można znaleźć doniesienia o pierwszych komercyjnych tego typu komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, chociaż dysponujące astronomiczną mocą obliczeniową, są urządzeniami nadzwyczaj delikatnymi – minimalna zmiana w otoczeniu może negatywnie wpłynąć na wykonywane obliczenia. Stąd jest to raczej cenny gadżet niż praktyczne narzędzie.

Skutkiem tego w dalszym ciągu próbuje się udoskonalić istniejące, sprawdzone rozwiązania.

Już teraz kliknij ten odnośnik i zweryfikuj info u źródła (https://firetms.com/pl/blog/jak-zredukowac-koszty-w-firmie-transportowej/), aby zdobyć stuprocentową pewność, że wszystkie dane uzyskiwane na takiej stronie są wiarygodne.

Taką próbą optymalizacji już istniejących rozwiązań jest segmentacja pamięci komputera. Podejście to – jak zapisał twórca frazy segmentacja w Wikipedii – jest nadzwyczaj eleganckie, jednak dosyć skomplikowane dla informatyków. Utrudnia bowiem segmentację kodu programu na naturalne części, a jak wiadomo programowanie jest dyscypliną niesłychanie precyzyjną.

Kiedy przekonasz się, że omawiany w tym serwisie wpis jest godny uwagi, kliknij tutaj, a znajdziesz więcej okulary ochronne przeciwpyłowe tego typu tekstów.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” pejoratywni bohaterowie przeszli na tak zwaną „czarną stronę”. Mawia się, że w sieci takim przejawem ciemniej mocy jest sieć TOR. Co to jest TOR? To poniekąd sieć wewnątrz internetu. Dane w niej przesyłane są w taki sposób, aby jak najefektywniej ukryć odbiorcę i nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd prawdopodobnie bierze się jej zła sława.