Jak efektywnie dochodzić własnych praw w sieci? Mały poradnik dla ludzi, którzy cenią własne prawa autorskie i nie chcą pozwalać na ich łamanie

W współczesnych czasach wiele osób publikuje swoją wielce szeroko rozumianą twórczość w internecie. Jeżeli dla przykładu prowadzisz bloga, wówczas także umieszczasz w internecie swoją twórczość – pewnie każdy z popularnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zabrał sobie jego fotografię czy artykuł i przedstawił jako własne.

Co można zrobić w takich wypadkach?Niestety stale wiele osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej działa. W obecnych czasach mnóstwo ludzi uważa, że coś, co zostało umieszczone w internecie, staje się „niczyje| i można z tego dowolnie korzystać bez zgody, a nawet bez wiedzy autor. Oczywiście w żadnym wypadku tak nie jest – jeżeli umieszczasz w sieci przykładowo wykonane przez siebie zdjęcia albo napisane przez siebie artykuły, masz prawo wtedy domagać się od wszystkich innych użytkowników sieci poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednak, aby zawsze szanować także prawa autorskie innych ludzi – wszystko, co znalazło się w sieci, ma swoje autora. Nawet kiedy nie możesz go odnaleźć, a chcesz bardzo umieścić dany tekst czy zdjęcie na swojej witrynie internetowej, wózdjęcie (serwis)winieneś przynajmniej podać odnośnik do strony internetowej, z której go zapożyczyłeś.
w pracy
Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy uda Ci się znaleźć autora, wtedy bez wątpienia powinieneś spytać go o to, czy zezwala na użycie swojej twórczości, a na dodatek podpisać zdjęcie (przejdź do oferty) czy artykuł jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć gwarancję, że nie czeka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w internecie ma problem mnóstwo ludzi. Świadczyć może o tym dla przykładu fakt, jak wiele razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Sporo osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie sposoby ochrony przed takimi naruszeniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się zaprzeczyć, że istnieje swojego rodzaju społeczne przyzwolenie na to, aby dowolnie korzystać z wszelkich treści zamieszczanych w internecie, jednak nie znaczy to bynajmniej, że nie warto uświadamiać innych, że postępują niewłaściwie. Jeżeli publikujesz w sieci jakieś materiały, zawsze powinieneś dodatkowo uświadamiać odbiorców Twoich treści, że pozostają one pod ochroną prawną. Jeśli tylko będziesz konsekwentny, z pewnością w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował