Jak dobrze wzmocnić pozycję swojej firmy pośród przyszłych klientów dzięki wybranym trikom marketingowym?

Każdy właściciel biznesu, któremu zależy na dobrej promocji własnej firmy, sięga po narzędzia marketingowe, które ułatwiają poszerzenie świadomości funkcjonowania marki na przykład w sieci, rozpowszechnianie dobrej opinii o własnej marce oraz całościowe zadbanie o konsumenta – zarówno przyszłego, jak i obecnego. Bywa, że są to rozwiązania zakładające duże wydatki, ale czasem niewiele potrzeba żeby zaistnieć i wybić się.

Punkty promocyjne
Źródło: http://pl.freepik.com/
Narzędzia stosowane przez ludzi z branży zwykle wyzwalają wśród konsumentów proste mechanizmy, nad którymi nie są w stanie panować, ponieważ często nawet nie mają świadomości ich istnienia. Możemy tu mówić na przykład o przywiązaniu czy o projektowaniu wyborów. Jak wiele można zrobić, żeby z klienta „jednorazowego” uczynić klienta lojalnego?

Okazuje się, że bardzo wiele. Co więcej, mniej energii poświęcimy na utrzymanie klienta, który już poznał markę, niż na działania związane z pozyskaniem zaufania osoby, która klientem jeszcze nie jest, ale bardzo chcielibyśmy, aby była. Powtórzmy, bo to istotne – retencja, czyli utrzymanie klienta, to działania wielokrotnie tańsze i mniej energochłonne niż akwizycja – czyli zdobycie nowego klienta. Z pomocą przychodzi marketing relacji, który dostarcza takie rozwiązania, jak systemy lojalnościowe lub bezpośrednia komunikacja (przejdź do serwisu) indywidualna z klientem. Wygląda na to, że wielu przedsiębiorców szybko oswoiło się z tym tematem, ponieważ rozwiązanie, które świetnie działa, czyli systemy lojalnościowe, rozmnożyły się jak grzyby po deszczu, szczególnie w branży usługowej czy handlowej. Kto z nas nie kolekcjonuje pieczątek w naszym ulubionym barze czy salonie fryzjerskim? Kto nie szuka gorączkowo karty do zbierania punktów w perfumerii czy na stacji paliw? Czy nie wertowaliśmy w ostatnim czasie katalogów z propozycjami wymiany zebranych punktów?

To właśnie rzeczone systemy lojalnościowe – więcej o programy lojalnościowe i motywacyjne profill.com.pl/ -, które wzmacniają nasze przywiązanie do marki, kształtują nawyk chodzenia właśnie do tego konkretnego sklepu oraz wywołują poczucie, że za zakupy dostajemy coś w zamian. Marketing relacji sprytnie zbliżył granicę między klientem a odległym producentem, bo zaczął zadawać wiele pytań o preferencje konsumentów i zaczął traktować klientów jak najlepszych doradców, na opinii których będzie bazował wprowadzając na rynek swoje nowe produkty lub ulepszając dotychczas istniejące.

Marketing relacji po prostu docenił doradczą i opiniotwórczą rolę klienta. Wyszedł mu naprzeciw i tym zyskał naprawdę sporo. Wzmocnieniem działań lojalnościowych okazała się komunikacja indywidualna, dzięki której wiele osób ma poczucie wyjątkowości. Personalizowane oferty reklamowe dostarczane niemal do rąk własnych, drobne upominki urodzinowe czy telefon z salonu po stu dniach używania nowego samochodu to nieprzypadkowe ruchy, ale dobrze zaplanowane zagrania.