Istotność bezpieczeństwa informatycznego w firmach

O zaletach sieci internetowej nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uświadomić sobie że używamy sieci internetowej na co dzień, choćby kupując obuwie. Spora cześć z nas przynajmniej sprawdzi w tenże sposób ceny nim wybierze się do sklepu. Słuchamy w sieci muzyki a coraz to nagminniej również ukochanego radia czy oglądamy telewizję. Stało się to całkowicie naturalne.

sieć
Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
Tak samo oczywiste dla nas jest iż w miejsca zatrudnienia korzystamy z sieci wewnętrznej, tak zwanej sieci LAN nazwanej tak od angielskich słów oznaczających sieć (wypatrz promocje) lokalną. Można zadać pytanie czym jest taka sieć i czym różni się od sieci internetowej. A więc w sposób obrazowy możemy porównać sieć internetową do budynku użyteczności publicznej, dla przykładu muzeum, gdzie wstąpić może każdy, zaś sieć wewnętrzna to obierzmy – nasz dom. Tutaj mogą wkroczyć wyłącznie mieszkańcy bądź też zaproszeni goście.
Naturalnie obydwie te sieci – publiczna i lokalna mogą mieć ze sobą łączność, podobnie jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwe zamieszkiwanie domu bez wyjścia . Podobnie nie posiadałoby sensu istnienie sieci internetowej i sieci obejmującej jedynie firmę gdyby nie można było wymieniać pomiędzy nimi danych. Musimy tylko wiedzieć co upowszechniamy, a co będzie wyłącznie nasze.

sieć lan
Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawową sprawą jest więc bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest dla większości z nas iż jest ona ochroniona przed atakami z internetu zarówno wirusów jak i ludzi. Temu wszystkiemu służą specjalistyczne firewalle, programy antywirusowe. Spełniają one role zamków i systemów alarmowych w naszych domach.

Fachowcy od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę iż podobne zabezpieczenia jak opisane wyżej – choć konieczne – nie wystarczą. Polecają dodatkowo ochronę wewnątrz firmy, a nie jedynie na styku z internetem, bowiem z badań wypływa że najwięcej wypadków kradzieży informacji odbywa się wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z mieszkaniem – mimo iż mamy dobrze zabezpieczone drzwi wejściowe niekiedy przydaje się też kluczyk do szafki z lekami żeby nikt niepowołany się tam nie dostał. Odpowiednikiem takiego klucza do szafki są upoważnienia wydawane pojedynczym pracownikom i ochrona fizyczna serwerowni, to jest odpowiednie zabezpieczenie tego pomieszczenia.