Kilka przydatnych informacji na temat zabezpieczeń przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia ze słońca coraz chętniej jest używana przy zasilaniu urządzeń elektrycznych. Rzecz jasna nie w bezpośredni sposób, lecz po przetworzeniu za pomocą specjalnych ogniw. A że jest ona praktycznie nieograniczona i nie zanieczyszcza przyrody, to popularność jej systematycznie rośnie.

Na całym świecie powstają
prąd
Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

przemysłowe elektrownie, mające moce wystarczające do obsłużenia niewielkich miast, ale także prywatne osoby montują panele na dachach pod kątem swoich potrzeb. Jak wychodzi w praktyce, nawet w naszym klimacie takie panele się sprawdzają, potrzebują jedynie odpowiedniej instalacji. Zasada ich funkcjonowania jest bardzo prosta. Fotowoltaiczne ogniwa pod wpływem padających promieni słonecznych wytwarzają nieduży prąd. Pojedyncze ogniwo daje tego prądu bardzo niewiele, lecz złączenie ich w większy blok (nasz serwis www) pozwala na uzyskanie całkiem pokaźnej. Otrzymany prąd stały należy przekształcić przy pomocy w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, jaki jest następnie odprowadzany do sieci elektrycznej żeby można było z niego korzystać.Pomimo tego, że samo działanie jest bardzo proste, to cała instalacja wymaga jednak odpowiedniego wyposażenia w sporo urządzeń i zabezpieczeń – czytaj o ochronnikach przepięciowych. Szczególnie istotna jest ochrona przed przepięciami, ponieważ nawet dalekie uderzenie pioruna może spowodować jakieś problemy.

W pierwszej kolejności stosuje się więc rozmaite ograniczniki fotowoltaika – polecamy, jakie mają za zadanie chronić instalację przed chwilowymi przepięciami jakie czasem się pojawiają w sieci elektrycznej. Przy tego typu instalacjach ograniczniki stosowane są dwa, to znaczy jeden po stronie prądu zmiennego, a drugi stałego. Podczas projektowania układu duże znaczenie będzie też miało, czy na dachu będzie się znajdował piorunochron, czy jednak nie, i jaki ochronnik przepięciowy będzie niezbędny do montażua. Do sprawy wyboru zabezpieczeń trzeba podejść bardzo rozsądnie, bowiem nieodpowiednie wykonanie instalacji może być źródłem rozmaitych kłopotów, a w skrajnych przypadkach nawet pożaru.