Nowoczesna firma ma nowoczesne narzędzia do pracy

Każdy właściciel firmy to potwierdzi: nic tak nie poprawia humoru, jak dobra firmowa organizacja i administracja. Tony danych i papieru, naglące terminy i zagubione ciągle ważne dokumenty – to zgroza, która nie pozwala spokojnie zmrużyć oka. Porządek jest więc najistotniejszy, ponieważ pozwala na bardziej skuteczną pracę, a jednocześnie nie naraża nas na chaos, jaki byłby w stanie nastręczyć nam niepotrzebnych problemów, na przykład, w czasie kontroli.

Toshiba LX830
Autor: Toshiba
Źródło: Toshiba
Nieodzowne dla utrzymania porządku w organizacji są dwa narzędzia bogaty wybór produktów: system do raportowania i narzędzia do budżetowania. System do raportowania powinien być nowoczesny, to znaczy, musi się charakteryzować efektywnością i ekonomicznym uzasadnieniem. Zastosowanie nowoczesnego systemu raportowania ułatwia dostęp do aktualnych informacji, a też pomaga w efektywnym zarządzaniu firmą. Najlepiej by było, gdyby ten system był wyposażony w możliwość integracji z innymi przydatnymi usługami, które nie są powiązanie stricte z samym raportowaniem.

System raportowania umożliwia przeprowadzenie interesujących analiz. Można dzięki niemu porównać osiągane wyniki z ostatnich kilku lat, zbadać tendencje, które obecnie rządzą w naszej branży, możemy porównać wersję budżetów i ich realizacji w określonych latach. Z łatwością i niezwykłą swobodą możemy zbadać dynamikę zmian określonych wielkości na przestrzeni lat, analizę wskaźników finansowych czy analizy prognoz finansowych. To oczywiście jedynieparę propozycji, gdyż odpowiedni system – (sprawdź na przykład system wypożyczalni) do raportowania ma w zanadrzu wiele innych przydatnych możliwości.

Podobnie, niezwykle pomocne w każdej firmie są narzędzia do budżetowania. Najbardziej profesjonalny jest taki, który efektywnie zastępuje zwykłe, przedawnione narzędzia, jakie wykorzystywaliśmy w analizie finansowej, czy controllingu, czyli arkusze kalkulacyjne (na przykład Excel), lecz też proste aplikacje projektowane przez programistów. Pamiętaj, iż nowatorskie systemy do budżetowania to koniec z nudnym, meczącym przepisywaniem danych, ręcznym sklejaniem arkuszy czy koniecznością nanoszenia korekt przy każdej zmianie w strukturze arkusza.

Odpowiedni system do budżetowania pomaga zarządzać wielką ilością zbiorów danych controllingowych, zarządzaniem niezliczoną ilością uprawnień dostępowych poszczególnych użytkowników, co zwielokrotnia bezpieczeństwo zebranych w systemie danych. Najważniejsza jest jednak niezwykła skuteczność przygotowywana analiz ekonomicznych.