Umiejętności to podstawa dla każdego pracującego, jako freelancer

Umiejętność robienia zdjęć to rzecz inspirująca – większość ludzi jest wzrokowcami, znacznie bardziej przyciągają nas zdjęcia i grafiki aniżeli teksty najlepszych autorów. Fotografia nie jest jednak zajęciem dla każdego – nie wystarczy mieć w ręku superdrogiej lustrzanki, by uznać się fotografem który otworzy salon. Czym zatem musi się odznaczać fotograf by zaistnieć i przetrwać na rynku?

obiektyw
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Spec od zdjęć umie oglądać świat obrazami, tak samo jak fachowiec od scenariusza. Bez takiego „daru” jego tysiące napstrykanych zdjęć nie będą miały mocy przekazu, szczególnie jak zobaczymy je na większym ekranie laptopa, o projektorze nie wspominając. Jest to pogoń za centrum wydarzeń i zatrzymywanie najważniejszych ułamków sekund w kadrach obiektywu. Następna sprawa to uniwersalność fachu fotografa, który uwiecznia w ramce zdjęcia. W zależności od przesłania sytuacji istnieje tak zwana fotografia biznesowa Jelenia Góra, ceremonii i zabawie ślubnej towarzyszy fotografia ślubna Jelenia Góra, to także praca (zobacz biura pośrednictwa pracy w holandii) na potrzeby reklamy, po galerię zdjęć fotoreportażowych w mediach (sport, wieczór literacki, wydarzenia polityczne itp). Właściciele saloników foto i wolni strzelcy w tym zawodzie nie kończą jedynie na usługach związanych z robieniem zdjęć, ich życie to także ewolucja zdjęć (www.angelka.pl/category/sesja-komunijna-warszawa/) już istniejących i retuszów. To im zawdzięczamy to, że wieloletnie zdjęcia z datą nawet stu lat w tył zostają ożywione i postawione w ramkę, a nie rzucone w głąb szafy.W każdej z odmian tematycznych fotografii punktem zaczepienia jest ocena jakości i mocy światła.

robienie zdjęcia
Autor: Dino K.F. Wong
Źródło: http://www.flickr.com
Bez niej, a w szczególności bagatelizując promienie nawet z najlepszego aparatu wyjdą słabe zdjęcia. To trochę jak z nieprzewidywalnością ludzką – bywamy zmienni, kapryśni, przez jedną sesję kąt odbicia i siła mogą zmienić moc na delikatne, wykańczające zdjęcie. Zmiany jakości nasłonecznienia wymagają ustalenia światła dodatkowego, wychodzącego z obiektywu lustrzanki.
Co ponadto liczy się na rynku fotografii? Rzecz jasna portfolio, czyli całościowy dorobek twórcy. Bez fachowo przygotowanej strony internetowej, rozróżnienia na tematykę sesji, bez kontaktu i namiaru nie da się rozpocząć poważnych rozmów z klientem w sprawie fotografii biznesowych, czy parą w kwestii zdjęć weselnych.