Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszej ojczyźnie 100 procent LED

Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w Polsce nierzadko włączają oświetlenie wyłącznie na kilka godzin wieczornych jak też porannych. Przykład gminy Trzebielino pokazuje, iż dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez pełną noc, przy równoczesnym obniżeniu kosztów energii o ponad połowę, co ma kluczowy wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe
Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, niewielka gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca powyżej 3800 rezydentów, jako pierwsza w naszym kraju zmodernizowała w stu procentach oświetlenie uliczne na najnowocześniejsze a także energooszczędne oprawy LED-owe . Całość była sfinalizowana w oparciu o formułę finansowania planu z oszczędności wygenerowanych z redukcji rachunków za energię elektryczną. Warto uwydatnić, że zastosowana formuła opłacania nie obciąży budżetu gminy.

Pragniesz zgłębić swoją wiedzę na ten temat? Zapraszamy Cię więc po inne wątki tu (http://studioikar.pl/pl/produkty/reggio/) – wejdź w link i przejdź do nowej strony pełnej zajmujących wpisów.

W sierpniu 2012 r., na terytorium gminy dokonano modernizacji trzystu pięćdziesięciu czterech opraw oświetleniowych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W jak też 73W. W pozostałych oprawach, po drobiazgowym przeglądzie, funkcjonujące dotychczas źródła światła zostały zamienione na oszczędne źródła LED-owe .

Jeśli masz ochotę zbadać sprawę, poznaj nasz następny tekst, w którym znajduje się kompleksowa informacja (https://rokad.pl/pl/c/Banery-laminowane/43). Odpowie ona na wszystkie Twoje wątpliwości.

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w omawianej gminie wynosiła 54 kW, zaś po wymianie na oprawy LED jest to 26kW! Mało tego zaszła istotna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli, a koszty zużycia prądu spadły o ponad 50 procent. Zainstalowane oprawy zostały również wyposażone w drajwery, fabrycznie zaprogramowane urządzenie zmieniające nasilenie oświetlenia, dzięki jakim można uzyskać dodatkowe 30 procent oszczędności energii.

Nowy system oświetlenia uruchomiony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny i proekologiczny, ale również bardziej przyjazny dla mieszkańców. Białe światło emitowane przez diody LED spostrzeżone jest jako bardziej naturalne a także jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się przedmioty, formy a także zabarwienia po zapadnięciu zmroku.

Zwiększona widzialność to kluczowy element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach. Jednym z istotniejszych kryteriów jakie na pewno przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta. Jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia są naprawdę konkurencyjne.