Podstawowe mechanizmy analizowania ogromnych ilości informacji w bazach, największe różnice między systemami ERP i BI

Rozwój współczesnych informatycznych technik sprawił, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji. Większe już kilkanaście lat temu miały wdrożone wydajne programy do zarządzania ERP, w jakich na bieżąco były i nadal są zapisywane wszystkie zdarzenia gospodarcze. Przy dobrej konfiguracji systemu ilość przetwarzanych danych jest ogromna, więc zaczęła się pojawiać konieczność ich sprawnego analizowania, i to w oparciu o różne płaszczyzny.

Osoby zarządzające i podejmujące decyzję zaczęły czuć pewne ograniczenia, jakie pojawiły się w nawet najbardziej wydajnych systemach ERP, ponieważ niekiedy nie była w nich dostępna bardziej przekrojowa analiza danych. Wynikało to przede wszystkim z architektury takich systemów, ich podstawową rolą jest zbieranie i przetwarzanie bieżących informacji, a wszelakie analizy będą się opierać tylko na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz równocześnie nie pozwolą na nic więcej, jeśli podczas wykonywania zdarzenia gospodarczego jakieś dane nie zostały wprowadzone, to ich wykorzystanie później możliwe nie było.

Chcąc sobie poradzić z takimi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać systemy big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu chcesz jeszcze bardziej precyzyjnie przeanalizować ten temat, zalecam tę ofertę, ponieważ ona jest równie emocjonująca.

Ich idea jest całkowicie inna niż systemów ERP, ale też miały one wykonywać całkowicie odmienne rzeczy. Podstawową różnicą jest mechanizm przechowywania danych.

Zachwyca Cię tego typu tematyka? Jeżeli tak, to zobacz propozycję (https://www.sokpol.pl/) pokrewnych artykułów, gdyż one zapewne także są godne Twojego zainteresowania.

Przy systemach BI informacje uzyskane przykładowo z modułów ERP lub innego rodzaju źródeł są transformowane do właściwego formatu i następnie ładowane do bazy. Często się zdarza, że liczba danych może się zwiększyć parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, ale jest to celowe działanie. Więcej na ten temat: .

Dzięki temu, że informacje są dostępne w znacznie szerszym zakresie, to również możliwości ich analizowania są nieporównywalnie większe. W rzeczywistym działaniu przeważnie takie dane są uzupełniane raz na jakiś czas, nie tak jak w systemach ERP w sposób ciągły, ale to akurat w niczym nie przeszkadza. Najbardziej istotne jest, żeby były one odpowiednio obrobione i wprowadzone w dobrym formacie, bo przez to da się je wydajnie przetwarzać.