Gdy zachoruje… komputer

Bezpieczeństwo sieci w okresie, gdy pojawia się coraz więcej informacji o ofensywach hakerskich, to kluczowe zagadnienie. Szczególnie dotyczy to firm. Wiele przedsiębiorstw, w tym też te, które operują na polskim rynku, obraca wrażliwymi informacjami.

programmierung typo3
Autor: Mace Ojala
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie ostatnich lat było wiele przypadków zdobycia przez zdolnych hakerów wielkich baz z danymi klientów różnych przedsiębiorstw. Takie pakunki wiedzy o konsumentach są nęcące dla ludzi, którzy trudnią się wysyłaniem spamu. Często ludzie nie uświadamiają sobie, jak w wielkim stopniu jesteśmy uzależnieni od komputerów. Gromadzimy w cyfrowych pamięciach bezcenne informacje, które nigdy nie powinny wpaść w nieupoważnione ręce. Codziennie przesyłamy cenne dane przedsiębiorstwom, zupełnie nie pochylając się nad tym, czy bezpieczeństwo (sprawdź) sieci wewnątrz ich jest na rozsądnym poziomie.

O ile masz firmę, która ma pod opieką wiele wrażliwych danych, powinieneś postarać się o tak oczywistą sprawę, jak solidna ochrona sieci IT. Warto wiedzieć, że głównym czynnikiem chroniącym informacje w firmie jest kompetentny człowiek. Trafnym pomysłem wydaje się zatrudnienie permanentnie zespołu informatyków, którzy będą codziennie dbać o bezpieczeństwo sieci w przedsiębiorstwie. O ile biznes nie dysponuje pieniędzmi na przyjęcie takich specjalistów, trzeba zastanowić się nad outsourcingową agencją, która oferuje kontrole sieci informatycznych. Wynajmowanie audytorów IT systematycznie to gwarancja, że infrastruktura internetowa w firmie jest bezpieczna.

Każdy manager, dla którego kluczowe jest bezpieczeństwo sieci, powinien regularnie śledzić doniesienia o świeżych agresjach informatycznych. Warto pamiętać, że wirusy sieciowe, niegdyś będące wyłącznie przeszkodą dla szarych użytkowników pecetów, niedawno zmieniły się w groźną broń sieciową, wykorzystywaną przeciwko firmom i krajom. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o innego typu zabezpieczeniach, zajrzyj w to miejsce – monitoring cctv – serwis lidera na rynku.