Funkcjonalna terapia EEG – Biofeedback – na czym polega oraz do jakich grup osób jest ona adresowana?

Terapia Biofeedback jest to współczesne badanie komputerowe, jakie może być wykonywane zarówno u osób dorosłych, jak również u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest ustalenie harmonii czynności fal mózgowych, jest ona używana do leczenia wielu rozmaitych kłopotów medycznych i należy przyznać, że metoda ta charakteryzuje się faktycznie sporą efektywnością.

psychologia
Źródło: http://www.sxc.hu/
Terapia biofeedback jest zalecana w szczególności dla osób, które są narażone na silny wysiłek, przykładowo w toku nauki, prócz tego zdołają z niej skorzystać również (zobacz i porównaj) osoby, które na co dzień żyją w wysokim stresie. Za pośrednictwem Biofeedback można również (więcej info) leczyć rozliczne typy problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia snu, lęki, zaburzenia zachowania czy też dysleksja, dodatkowo stosuje się ją również w wypadku zaburzeń psychosomatycznych, takich jak na przykład padaczka, tiki, uzależnienia czy przewlekłe bóle. Co więcej terapia ta przejawia wielką efektywność w leczeniu adhd.

A jakim sposobem przebiega taka terapia? Mówiąc zwięźle w toku terapii do głowy pacjenta przyczepiane są dwie elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Fale te są odpowiednio wzmocnione poprzez komputer, jaki w czasie ich przetwarzania wysyła komunikaty zwrotne. Jednocześnie fale mózgowe pacjenta są również profesjonalnie rozpatrywane przez specjalistę, jakim jest neuroterapeuta.

terapia
Otrzymywane sprzężenie zwrotne to informacja, która mówi nam o tym, które fale mózgowe pacjenta przeważają w danym momencie. Co ciekawe fale te są widoczne pod postacią graficzną, jako wideogra, którą można śledzić na monitorze komputera. Grą tą wolno rządzić na podstawie własnego mózgu. Jeśli aktywność mózgu rośnie w czasie danego pasma częstotliwości fal mózgowych, wtedy „gracz” otrzymuje punkty jako nagrodę, jeśli zaś narastają fale, jakie są niepożądane wtedy punktów nie dostajemy.

Ta innowacyjna metoda zezwala na uczenie się nowiutkich rzeczy i rozwijanie bardziej pożądanych częstotliwości fal mózgowych. W zależności od problemu oraz jego złożoności zaleca się mniej więcej 60 takich seansów, z jakich każdy trwa mniej więcej 45 minut. Ciekawostką jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje teraz 10 zabiegów Biofeedback.