Fenomen kawy – dlaczego ten napój zdobył takie uznanie

Kawa to napój znany już od bardzo dawna. W najdawniejszych czasach stwierdzono jej szczególne właściwości, polegające przede wszystkim na podwyższaniu ciśnienia i zwiększaniu energii. Współcześnie fenomen tego napoju wcale się nie zmniejszył, a nawet wzrósł. Obecnie bardzo wiele osób jest skłonnych zadeklarować, że zawsze dzień zaczyna od porannej filiżanki kawy.

kawa
Autor: ZPC Piast Sp. z o.o.
Źródło: ZPC Piast Sp. z o.o.
Picie tego napoju jest również sposobem na popołudniowy relaks w kawiarni. Lokali tego rodzaju jest bardzo wiele, a klientów stale przybywa. Ogólnie kawa występuje w bardzo wielu rodzajach i odmianach. Jedną z najpopularniejszych i podobno najbardziej aromatycznych jest kawa kolumbijska. Kawa poza napojem może także służyć w formie przyprawy i dodatku do deserów. Przykładem jest niezwykle popularne i chętnie robione ciasto tiramisu, do którego wykorzystuje się biszkopty nasączone kawą. Obecnie też coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o kupnie profesjonalnego ekspresu kawowego do użytku domowego.

Metody podawania

W kawiarniach na całym świecie można spotkać się z różnorodnymi sposobami i stylami przyrządzania i podawania kawy. Część z tych metod na całym świecie jest taka sama. Zalicza się do nich na przykład espresso, które jest niezwykle mocnym naparem z kawy, parzonym z niewielką ilością wody, a serwowanym w małych filiżankach. Natomiast caffe latte to pewnego rodzaju przeciwieństwo espresso, ponieważ mała ilość kawy zestawiona jest tam z dużą ilością mlecznej piany. Kawa tego typu zazwyczaj podawana jest w dużych szklankach.

Masz chęć pogłębić swoją wiedzę na taki temat? Zapraszamy więc do zaglądnięcia do kolejnej strony. Tam czeka na Ciebie dzisiejszy wpis (https://malafabryczka.pl/kategoria/kartki-okolicznosciowe-recznie-robione/458).

Ponadto istnieje jeszcze wiele innych typów robienia kawy. Należy do nich kawa mrożona, często serwowana z lodami.

Sztuka przyrządzania kawy

kawa
Autor: DA
W pewnym okresie wykształcił się też zawód, polegający na wyspecjalizowanym przyrządzaniu i podawaniu kawy. Bariści w każdej sytuacji muszą mieć odpowiednie uprawnienia i certyfikaty w oparciu o ukończone kursy. Zawodowe parzenie kawy wymaga jednak przede wszystkim długiej praktyki. Mistrzowie w tej profesji nie tylko robią świetną kawę (chociażby ), ale także serwują ją w specjalny sposób, przykładowo tworząc ze spienionego mleka rozmaite wzory. Tego rodzaju kawę można dostać tylko w niektórych kawiarniach, za odpowiednią cenę.