Niedrogie oświetlenie – czy to jest możliwe?

Chociaż lampy LED są dużo tańsze w użytkowaniu, w związku z 6-10 krotnie większą trwałością w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła i znacznie mniejszą konsumpcją energii elektrycznej, ich cena detaliczna wciąż odstrasza skutecznie klientów. Choć zachęcani bez porównania lepszą jakością światła, walorami estetycznymi oraz energooszczędnością innowacyjnych produktów LED, wciąż decydują się oni na mniej kosztowne odpowiedniki, niejednokrotnie obwiniając sprzedawcę za wysokie koszty artykułów LED.

Continue reading “Niedrogie oświetlenie – czy to jest możliwe?” »

Mniej energochłonne diody LED w trosce o przyrodę.

Docelowym wyjściem zatem byłoby stosowanie oświetlenia przyjaznego środowisku, którego technologia pozwala ograniczyć zużycie energii oraz emisję dwutlenku węgla, jak np mało energochłonne lampy LED.

Światło diodowe
Autor: LARS
Źródło: LARS

Na nieszczęście, jak pokazują badania, większość Polaków wciąż nie ma świadomości o dyrektywach UE, obligujących Polskę do ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej o o co najmniej 1/5 i zmniejszenia ilości groźnych substancji przenikających do ekosystemu i nie zważa na modernizację oświetlenia. Continue reading “Mniej energochłonne diody LED w trosce o przyrodę.” »

W jaki sposób asekurować się przed brakiem prądu?

Lubię malutkie sklepiki w mej miejscowości. Każdy chyba lubi jeśli sprzedawczyni rozpoznaje swojego klienta, wie jakie ma upodobania, jaką kiełbasę uwielbia, jaki chleb jada i co preferują jego dzieci. Prowadzenie takiej firmy jednak nie jest proste, nie chodzi nawet o konkurencję wielkich firm. Zwykle takie sklepiki to przedsięwzięcia familijne, konieczny więc jest odpowiedni podział zadań. Ktoś trudni się księgowością natomiast ktoś dostarczaniem artykułów. Oczywiście to dopiero zalążek. Może się zdarzyć że taki market rodzinny powstanie w części domu, wtedy może się zdarzyć że sieć elektryczna nie wytrzyma obciążenia.

Continue reading “W jaki sposób asekurować się przed brakiem prądu?” »

LEDowe zamienniki energochłonnych źródeł światła

Niewiele osób ma świadomość, że dzięki stosowaniu energooszczędnych żarówek LED obywatele krajów UE byliby w stanie zaoszczędzić prawie 40 TWh, co odpowiada mniej więcej rocznej produkcji 10 elektrowni o mocy 500 megawatów, oraz że oszczędności za ten okres na obszarze krajów UE będące efektem takiej zmiany mogłyby wynieść aż 5mld euro?

Continue reading “LEDowe zamienniki energochłonnych źródeł światła” »