Kilka przydatnych informacji na temat zabezpieczeń przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia ze słońca coraz chętniej jest używana przy zasilaniu urządzeń elektrycznych. Rzecz jasna nie w bezpośredni sposób, lecz po przetworzeniu za pomocą specjalnych ogniw. A że jest ona praktycznie nieograniczona i nie zanieczyszcza przyrody, to popularność jej systematycznie rośnie.

Continue reading “Kilka przydatnych informacji na temat zabezpieczeń przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.” »

W jaki sposób asekurować się przed brakiem prądu?

Lubię malutkie sklepiki w mej miejscowości. Każdy chyba lubi jeśli sprzedawczyni rozpoznaje swojego klienta, wie jakie ma upodobania, jaką kiełbasę uwielbia, jaki chleb jada i co preferują jego dzieci. Prowadzenie takiej firmy jednak nie jest proste, nie chodzi nawet o konkurencję wielkich firm. Zwykle takie sklepiki to przedsięwzięcia familijne, konieczny więc jest odpowiedni podział zadań. Ktoś trudni się księgowością natomiast ktoś dostarczaniem artykułów. Oczywiście to dopiero zalążek. Może się zdarzyć że taki market rodzinny powstanie w części domu, wtedy może się zdarzyć że sieć elektryczna nie wytrzyma obciążenia.

Continue reading “W jaki sposób asekurować się przed brakiem prądu?” »

Przeróżne cenne informacje dotyczące styczników

Stycznik to nowoczesny elektroniczny łącznik, który jest regulowany mechanicznie. Ma jedno położenie spoczynkowe styków ruchomych. Jest stworzony do załączania i wyłączenia instalacji i do przewodzenia prądu. Działa na podobnej zasadzie jak przekaźnik. Potrafi on przesyłać sygnał prądowy lub też napięciowy. Potrafią one mieć wiele gabarytów w zależności od ich podanego przeznaczenia. Jeśli ktoś interesuje się elektroniką, opłaca, aby dowiedział się więcej o tym, czym są styczniki i co są w stanie one dawać.

Continue reading “Przeróżne cenne informacje dotyczące styczników” »

LEDowe zamienniki energochłonnych źródeł światła

Niewiele osób ma świadomość, że dzięki stosowaniu energooszczędnych żarówek LED obywatele krajów UE byliby w stanie zaoszczędzić prawie 40 TWh, co odpowiada mniej więcej rocznej produkcji 10 elektrowni o mocy 500 megawatów, oraz że oszczędności za ten okres na obszarze krajów UE będące efektem takiej zmiany mogłyby wynieść aż 5mld euro?

Continue reading “LEDowe zamienniki energochłonnych źródeł światła” »