Medycyna nieustannie idzie do przodu

Kiedyś medycyna była dosyć często bezradna wobec określonych schorzeń. Ludzie cierpieli, popularnym rozwiązaniem było upuszczanie im krwi albo przystawianie pijawek. Przykładem może być też pojawienie się dżumy, choroby jaka w czasie średniowiecza zbierała krwawe żniwo, w tak zwanym morowym powietrzu. Obecnie na szczęście lekarze dysponują już kategorycznie szerszą wiedzą, chociaż nadal są pewne „czarne plamy” i nie wszystkie schorzenia można wyeliminować.

Apteka symbol
Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z ogromnych osiągnięć nowoczesnej medycyny są przede wszystkim komórki macierzyste w ortopedii, jakie dają szansę na leczenie przypadków, jakie jeszcze niedawno mogłyby się wydawać beznadziejne. Takie komórki mają poza tym dużo innych zastosowań, przykładowo w kosmetyce. Ludzki układ kostny jest dziś kategorycznie bardziej obciążony – dużo osób całe dnie spędza przed komputerem, w nieodpowiedniej pozycji, ponadto, plagą jest otyłość, a nawet parę niepotrzebnych kilogramów stanowi dla ciała człowieka naprawdę znaczące obciążenie. Z tego względu ortopedia to ta dziedzina medycyny, która nie powinna narzekać na brak pacjentów – zwłaszcza wśród sportowców. Trzeba także zaznaczyć postępy, jakie zostały poczynione w leczeniu otyłości, która jest zdecydowanie jedną z najistotniejszych chorób nowoczesnego świata.

Wszczepienie bajpasa żołądka, a więc zredukowanie jego pojemności, jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki z nadmierną otyłością, jednakże tego rodzaju zabiegi wykonuje się wyłącznie w trudnych przypadkach, kiedy otyłość jest bardzo duża albo ruch i dieta (zobacz najatrakcyjniejsze ceny cateringu) zawiodły. Ciekawym rozwiązaniem jest również wszczepienie do żołądka balona, który gwarantuje uczucie sytości, w ten sposób pacjent zjada mniejszą ilość pokarmów. Medycyna taka jest dziś także ratunkiem dla osób, jakie nie mogą posiadać dzieci. Nasza przychodnia – www.hipokrates-olesnica.pl jednak proponuje głównie pomoc sportowcom, którzy odnieśli podczas zawodów poważne kontuzje. Komórki macierzyste biodro są w tym przypadku wręcz zbawienne.
Medycyna daje ludziom nadzieję na długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety nie potrafi wyeliminować niektórych postaci nowotworów czy choroby AIDS itp. Jest jednak w stanie pomóc jeśli chodzi o złamania, czy urazy, dlatego zapraszamy wszystkich sportowców i nie tylko jeśli chcą jak najszybciej powrócić do formy.